< Powrót
14
września 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe ŻSTW
kotwic
Kotwica Sediny – na Placu Tobruckim w Szczecinie.

Wrześniowy spacer szlakiem kotwic szczecińskich

Można zapisać się na wrześniowy, bezpłatny spacer szlakiem szczecińskich kotwic. Wycieczka odbędzie się w sobotę, 18 września, a poprowadzi ją Wiesław Seidler.

Krzyż, kotwica i serce to bodajże najbardziej popularne w dziejach symbole graficzne, oznaczające kolejno – wiarę, nadzieję i miłość. Kotwica (dawniej kotew, kotwa, ankier), to „urządzenie do utrzymywania statku w miejscu, na wolnej przestrzeni wodnej”.

Pierwszym rodzajem kotwicy był przywiązany na powrozie odpowiedni kamień. Dzisiaj w światowej żegludze – śródlądowej i morskiej – używa się ok. pięciu tysięcy wzorów kotwic, z czego najbardziej popularne są cztery podstawowe: kotwice czterołapowe, admiralicji, patentowe i lemieszowe. Popularny rysunek i znak graficzny kotwicy, jako symbolu nadziei, to właśnie stylizowana kotwica admiralicji.

Duże kotwice okrętowe na ogół kończą służbę i żywot wraz ze statkiem, często są razem z nim złomowane. Tylko niektóre mają więcej „szczęścia” i jako ciekawe eksponaty wzbogacają nie tylko kolekcje muzeów, ale też jako swoiste pamiątki morskiej historii, zdobią po prostu place i ulice miast portowych oraz wielu innych, nawet daleko od morza.

Tylko w portowym i stoczniowym Szczecinie takich pamiątkowych „ulicznych” kotwic można znaleźć co najmniej kilkadziesiąt i to w samym centrum. Jedną z największych i najciekawszych jest potężna „Kotwica Sediny”, zdobiącą Plac Tobrucki, na miejscu przedwojennej tzw. Fontanny Manzla.

Spacer „Szlakiem pamiątkowych szczecińskich kotwic” rozpocznie się właśnie od niej. W sobotę, 18 września o godz. 11. Zapisy odbywają się pod linkiem: https://www.accredi.pl/kotwice2021

Trasa wycieczki:
1. Kotwica Sediny – na Placu Tobruckim (takie kotwice „nosi” krążownik „Aurora”)
2. Kotwica Trzech Kapitanów – Plac Orła, przed bazyliką (i inne kotwice);
3. Kotwica Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców – ul. Grodzka, przed SP 63;
4. Kotwica Rybaków Dalekomorskich – i inne, Bulwar Piastowski;
5. Kotwica Jana z Kolna – Nabrzeże Jana z Kolna, przy fontannie;
6. Kotwice Słuchaczy PSM – Wały Chrobrego, przed gmachem głównym Akademii Morskiej;
7. Kotwice Muzealne – Oddział Morski Muzeum Narodowego, przed gmachem i w skansenie;
8. Marynarz z Kotwicą – na wieży Urzędu Wojewódzkiego;
9. Kotwice Studentów WSM/AM – ul. Starzyńskiego, przed akademikiem AM;
10. Kotwica Niepodległości RP – skwer, ul. Kujawska/al. Wyzwolenia;
11. Kotwica z krokusami – Plac Solidarności, wjazd na Trasę Zamkową.

Wiesław Seidler (ur. 1945) – pasjonat morza, były wieloletni nauczyciel akademicki Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, później wychowawca w Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Pomysłodawca i wieloletni koordynator Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej Dzieci i Młodzieży, rybak dalekomorski, żeglarz, płetwonurek, korespondent prasowy i fotoreporter.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ