< Powrót
7
kwietnia 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
ze zbiorów Stanisława Ludwika Fidosza
Załoga „Lwowa” - zdjęcie z lat 1925-1930.

Wspólnie piszemy historię pomorskiego żeglarstwa

Kolejne eksponaty trafiają do Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego.  Archiwalne filmy, zdjęcia, dokumenty, a nawet kroniki z rejsów. Czekamy na więcej!

W ostatnich tygodniach zbiory wzbogaciły się o skany albumu z rejsu „Alfa” do Ameryki Południowej z lat 1978-1979, przyniesione do redakcji żeglarskiego.info przez Ryszarda Wojnowskiego oraz maszynopis historii MKŻ Arka Gdynia, podarowany przez komandora Andrzeja Lutomskiego.

Istniejące od 2014 roku Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego ma w swoich zbiorach, udostępnionych na naszych łamach, przeszło 6000 stron dokumentów oraz blisko 600 zdjęć, często wcześniej niepublikowanych. Zgromadzenie takiej ilości materiałów nie byłoby możliwe, gdyby nie życzliwość żeglarzy, dzielących się swoimi pamiątkami i opowieściami.

Wśród muzealnych materiałów są m.in. przedwojenne zdjęcia z „Lwowa” – pierwszego polskiego żaglowca, film nakręcony przez Franciszka Kuśnierza, pokazujący najważniejsze wydarzenia żeglarskie na Pomorzu w 1966 roku i dokumenty z przygotowań Teresy Remiszewskiej do startu w regatach OSTAR 1972.

Możemy razem zapełnić zapomniane karty z dziejów pomorskiego żeglarstwa. Zapraszamy do podzielenia się zdjęciami, dokumentami, albumami, wspomnieniami. Nie musicie się z nimi rozstawać, zdigitalizujemy powierzone materiały, żeby mogło je zobaczyć jak największe grono miłośników żagli i oddamy w nienaruszonym stanie. 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Błękitna szkoła