< Powrót
26
lipca 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Wikipedia
Jacht "Spray", na którym Joshua Slocum, jako pierwszy w historii samotnie opłynął świat.

Wyjątkowa książka o wyjątkowych jachtach

Brytyjski żeglarz i dziennikarz Nic Compton napisał książkę o niezwykłych jachtach i ich rejsach, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Nautica.

Trzeba powiedzieć, że Compton postawił przed sobą bardzo trudne zadanie. Postanowił w jednej publikacji zmieścić historie klasycznych łodzi i opisać ich najbardziej niesamowite przygody. Szybko się jednak okazało, że już nawet dokonanie ich wyboru stanowi problem – no bo, jak pisze we wstępie, co to w gruncie rzeczy znaczy „klasyczna łódź”?

Ostatecznie wybrał 40 jednostek, które zaprezentował w książce “Wyjątkowe jachty i łodzie”. Jednostek, bo na liście znalazły się nie tylko jachty (wśród nich „Mazurek”, którym polska żeglarka Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, jako pierwsza w dziejach kobieta, samotnie opłynęła jachtem świat), ale również tratwy, gondola czy zwykła spacerówka. Są też żaglowce.

Co ciekawe na liście Comptona znalazły się łodzie zarówno istniejące naprawdę, jak i ich literackie odpowiedniki jak choćby ta, którą podróż Tamizą odbyli bohaterowie słynnej książki autorstwa Jerome’a K. Jerome’a „Trzech panów w łódce (nie licząc psa)”.

Jak przystało na publikacje Wydawnictwa Nautica „Wyjątkowe jachty i łodzie” zostały starannie wydane – opatrzone pięknymi ilustracjami i mapkami. To po prostu album, który nada się na prezent dla każdego miłośnika żeglarstwa (i nie tylko) – tak wygląda w środku.

„Wyjątkowe jachty i łodzie. 40 niezwykłych jednostek. 40 wielkich przygód”, Nic Compton, Wydawnictwo Nautica, str. 178 (www.wydawnictwonautica.pl)

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ