< Powrót
9
kwietnia 2024
Tekst:
Leopold Naskręt
Leopold Naskręt
Zdjęcie:
Leopold Naskręt

WyLUZZUj na Malcie!

Kolorowe luzzu, oczy Horusa i ferilla – to wszystko czeka na turystów i żeglarzy na Malcie. Zapraszamy do wizyty w Marsaxlokk.

Marsaxlokk, to jedno z najbardziej malowniczych miejsc Archipelagu Maltańskiego i niekwestionowany symbol Malty. Wita turystów bajecznymi widokami i burzliwą, wielowiekową historią.

Ze względu na urozmaiconą linię brzegową, obfitującą w liczne zatoczki, wykorzystywane było ze względów strategicznych jako naturalny port już za czasów Fenicjan i Kartagińczyków, a później Rzymian. Sama osada jednak, została założona przez rybaków dopiero w połowie XIX wieku.

Turystów i żeglarzy ściąga nie tylko błękit wody, zapach świeżych owoców morza, przywiewany łagodnym ciepłym wiatrem z rozłożonych wzdłuż nabrzeża straganów i z oblepiających nabrzeże restauracyjek.

Marsaxlokk słynie z największego na Malcie targu rybnego. Sprzedawcy wystawiają tam swoje towary w każdą niedzielę, od rana do południa.

Marsaxlokk co roku odwiedzają rzesze turystów i żeglarzy pragnących nie tylko zobaczyć, jak wygląda słynna rybacka wioska, ale i spróbować tutejszych specjalności kuchni maltańskiej oraz napić się lokalnego wina o niepowtarzalnym smaku w niecodziennej scenerii. Na dodatek jest to miejsce niezwykle fotogeniczne, które aż się prosi by z wdziękiem pozować przed obiektywem.

Do Marsaxlokk przyciąga turystów jeszcze widok kolorowych łódek zwanych luzzu, których dziesiątki kołyszą się przycumowane w porcie do boi. Są jednym ze znaków rozpoznawczych Malty. Najpiękniej wyglądają w promieniach słońca, kiedy ich kontrastowe barwy grają z turkusem wody i pustynnym kolorem zabudowań.

Źródlo: ExpressMap

Historia luzzu, które zdominowały żeglugę maltańską na początku XX wieku, sięga dawnych łodzi żaglowych o nazwie ferilla, używanych przez długie lata do transportu ludzi i materiałów oraz połowów. W miarę postępu, zmotoryzowane, wykorzystywane jako łodzie rybackie, z czasem przejęły również funkcję stateczków turystycznych pływających z turystami po okolicznych, urokliwych akwenach.

Przeważnie pomalowane są na kolor żółty, niebieski, czerwony i zielony. Wyróżnia je zadarta do góry, poprowadzona pionowo stewa dziobowa. Na dziobie każdej luzzu, jak również innych statków rybackich, można zobaczyć charakterystyczną dla kultury śródziemnomorskiej, namalowaną lub wyrzeźbioną i pomalowaną parę oczu.

Są to oczy Horusa/Ozyrysa (Horus był jednym z najbardziej znanych i czczonych bogów w starożytnej religii egipskiej. Zgodnie z legendą, był synem dwóch innych ważnych egipskich bóstw – Ozyrysa i Izydy. W mitologii egipskiej Horus jest związany z motywami nieba i słońcem. Był on czczony jako bóg wojny i polowań. Ozyrys (egip. Isir lub Iszir) – w mitologii egipskiej był bogiem śmierci i odrodzonego życia, Wielkim Sędzią zmarłych), mające chronić życie rybaków, żeglarzy i podróżnych wypływających w morze.

Dotarcie na wschodnie klify wybrzeża i do uroczych zatoczek nie stanowi żadnej trudności. Przy nabrzeżu i pirsach czeka zwykle kilkanaście gotowych do rejsu łodzi rybackich, specjalizujących się w wyprawach organizowanych dla turystów, aktualnie niepoławiających z powodu braku ryb i rozmaitych administracyjnych zakazów poławiania.

Po wypłynięciu, widok z zatoki Il-Bajja ta’ Marsxalokk na port zapełniony kolorowymi luzzu, z ciekawą architekturą miasta w tle, urzeka.

Żeglując do klifów, obserwuje się z lewej burty na brzegu kominy rafinerii. Dalej widać port gazowy z zacumowanym gazowcem. Malta nie posiada bowiem żadnych naturalnych złóż energetycznych. Z prawej burty dostrzec można w oddali dźwigi i kontenery pobliskiego Malta Freeport.  Nad bezpieczeństwem akwenu, miasta i instalacji paliwowych czuwa mijana, zakotwiczona offshore fleet.

Dalej znajduje się Fort Delimara. Południowo-wschodnie wybrzeże było już za czasów Zakonu Maltańskiego systematycznie fortyfikowane i stanowiło strategiczny punkt w całej historii Malty. Podziwiać można wieże obserwacyjne i forty. Dalej na skalach znajdują się kolejne fortyfikacje wykute w skałach.

Zza fortu wyłania się osadzona na skałach latarnia morska Kalanka. Tuż za nią znajdują się baseny solne od wieków służące na Malcie krystalizacji soli z wody morskiej.

Aż do zatoki Il-Horfa ż-Żghira zobaczyć można fascynujące obrazy naturalnych formacji skalnych, wśród których dostrzec można kąpiących się turystów, a w spokojnych lagunach, zakotwiczone jachty. Zwiedzenie tego wszystkiego zajmuje 40 minut.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ