< Powrót
6
czerwca 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Sailing Energy / World Sailing
Pucharu Świata Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda
Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.

Wymagający dzień na Pucharze Świata w Marsylii 2019

Z powodu zbyt silnego wiatru nie wszyscy zawodnicy kontynuowali rywalizację podczas drugiego dnia finałowych regatach żeglarskiego Pucharu Świata, które odbywają się w Marsylii. Najwyżej sklasyfikowane spośród naszych żeglarzy są Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.

Za nami dwa dni zmagań w finałowych regatach z cyklu Pucharu Świata u wybrzeży Francji. Tym razem panowały wyjątkowo wietrzne i wymagające warunki. Wwiatr osiągał nawet 30 węzłów. W związku z tym w niektórych klasach nie udało się przeprowadzić ani jednego wyścigu.

Maks Żakowski.
Fot. Jesus Renedo/Sailing Energy/World Sailing

Jedynie kiteboardziści zaliczyli wszystkie zaplanowane wyścigi. Miejsca dziewiąte, szóste, dziesiąte oraz dziewiąte zajął tego dnia Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno). W efekcie zanotował minimalny spadek w klasyfikacji generalnej. Z pozycji piątej na szóstą. Z kolei ani jednego wyścigu nie ukończył Błażej Ożóg (SKŻ ERGO Hestia Sopot). Przesunął się z lokaty czternastej na siedemnastą. Prowadzenie utrzymał aktualny mistrz świata, Francuz Nicolas Parlier, który jednego wyścigu nie ukończył, a w trzech kolejnych był najlepszy.

Jeden wyścig odbył się w klasie 470. Siódme na metę wpłynęły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Z tego powodu zamieniły pozycję dziewiątą na dziesiątą. Nowymi liderkami zostały brązowe medalistki tegorocznych mistrzostw Europy, Holenderki Afrodite Zegers i Lobke Berkhout, które minęły linię mety jako pierwsze.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.
Fot. Jesus Renedo/Sailing Energy/World Sailing

W tak wymagających warunkach wietrznych tylko cztery załogi ukończyły jedyny wyścig w klasie 49er. Pomimo walki ta sztuka nie udała się Mikołajowi Staniulowi i Jakubowi Sztorchowi (YKP Gdynia). Spadli z pozycji ósmej na dziesiątą. Prowadzenia nie oddali Francuzi Kevin Fischer i Yann Jauvin, przypływając w środę 5 czerwca na drugim miejscu. W pozostałych klasach, w których ścigają się Polacy, nie odbyły się żadne wyścigi. Czwarte miejsce w klasie 49erFX zajmują Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), a liderkami są Austriaczki Laura Schofegger i Anna Boustani.

Natomiast na szóstej pozycji w klasie RS:X znajduje się Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), a dziesiąty jest Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). Prowadzi Włoch Mattia Camboni. W kategorii kobiet dwunaste miejsce zajmuje Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), a dwudziesta druga jest jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska. Pierwsza lokatę zajmuje Japonka Megumi Iseda.

Klasy windsurfingowe oraz 49er, 49erFX, kiteboarding i Nacra 17 swoje wyścigi medalowe będą miały w sobotę 8 czerwca, a pozostałe konkurencje zakończą regaty w niedzielę.

 Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ