< Powrót
3
listopada 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
dol

„Wypadki jachtów morskich” – tę książkę warto przeczytać

Wypadki, katastrofy, niefortunne zdarzenia – o tym zawsze chętnie się dyskutuje. To także temat przykuwający uwagę autorów specjalizujących się w tematyce żeglarskiej. W książce „Wypadki jachtów morskich” ktp. Małgorzata Czarnomska opisuje i analizuje przyczyny 24 zdarzeń, skupiając się nie tyle na winie konkretnych osób, ile na ukazaniu zależności między błędami popełnionymi przez ludzi, a skutkami tych błędów.

Autorka, kapitan jachtowy, zajmująca się także m.in. szkoleniem i morską edukacją młodzieży, zaznacza, że książkę napisała w przekonaniu, iż lepiej uczyć się na cudzych błędach, by nie popełniać własnych. Tylko czy to w ogóle możliwe, skoro – jak sama zauważa – każdy kapitan popełnia błędy? Czasem okoliczności je tuszują, czasem morze nie wybacza.

Wśród opisanych wypadków są katastrofy z udziałem jednostek polskich oraz tych pływających pod obcymi banderami. Pierwsza z 24 opowieści to opis zatonięcia w 2012 r. HMS „Bounty” – repliki słynnego XVIII-wiecznego „Bounty”, która powstała na potrzeby filmu. Była to w pełni sprawna jednostka, która w latach 60., po zakończeniu zdjęć na planie filmowym, odbyła rejs, docierając do wielu portów całego świata.

Każda opowieść opatrzona jest przemyśleniami autorki na temat przyczyn i błędów popełnionych przez kapitanów i załogi. Tak jest oczywiście także w przypadku „Bounty”. Wiele refleksji kpt. Czarnomskiej sprowadza się do fundamentalnego stwierdzenia, że na morzu nie warto iść na kompromisy w sferze dobrych praktyk żeglarskich, a choćby najdrobniejsze zaniechania w kwestii bezpieczeństwa i przygotowania do wyprawy mogą mieć tragiczny efekt.

W książce znajdziemy także opisy i analizy przyczyn wypadków z udziałem kilku polskich jednostek. Chodzi m.in. o zatonięcie w 2017 r. na Pacyfiku jachtu „Regina R”, czy tragiczny ciąg wydarzeń na żeglującym po Bałtyku w 2005 r. jachcie „Rzeszowiak”. Przygnębiające wrażenie robi lakoniczny z pozoru opis wypadku na jachcie „Holly II” w roku 2013, który wydarzył się na Zatoce Gdańskiej, kilka mil od brzegu. Autorka wylicza wszystkie błędy kapitana, który stracił życie w wyniku nadmiernej ufności we własne możliwości. Kpt. Czarnomska nie pozostawia złudzeń co do tego, że nawet najkrótszy, ale błędnie przygotowany rejs z niedoświadczoną i nieprzeszkoloną załogą, choćby i w najlepszych warunkach pogodowych, może zakończyć się tragicznie.

„Wypadki jachtów morskich” to smutna antologia ludzkich ułomności towarzyszących nam także na co dzień, na lądzie. Z tym, że na morzu konsekwencje bywają znacznie bardziej dramatyczne.

Warto sięgnąć po tę lekturę dla nauki, ale również, by skonfrontować własne przemyślenia dotyczące konkretnych wypadków z uwagami i opiniami autorki, która pisząc książkę opierała się na raportach polskich i zagranicznych instytucji. Takie ćwiczenie każdemu żeglarzowi i każdej żeglarce wyjdzie z pewnością na dobre.

Kpt. Anna Czarnomska
„Wypadki jachtów morskich – opis i analiza przyczyn zdarzeń”
Wydawnictwo Nautica, 2020
Cena 49,90 zł
www.wydawnictwonautica.pl

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ