< Powrót
25
maja 2016
Tekst:
JS
Zdjęcie:
Dariusz Żeberski

Wyścigi modelarzy w Grabowie

Na jeziorze Mausz rozegrano XIII Ogólnopolskie Regaty Jachtów Żaglowych Sterowanych Radiem oraz eliminacje do Mistrzostw Polski w klasach F5-M i F5-E. Impreza odbywała się od 20 do 22 maja. Tej edycji organizacji Regat podjęły się GOK w Parchowie, UG w Parchowie oraz Grupa Modelarska „Mausz Wireland” z Parchowa. Bazą regat był Ośrodek Wypoczynkowy „Skierka” w Grabowie.

Na starcie stanęło ponad 40 uczestników z Szczecina, Wejherowa, Wągrowca, Warszawy, Gdyni, Gorzowa Wielkopolskiego, Świdwina i Parchowa.

Regaty zostały rozegrane w dwóch klasach jachtów sterowanych radiem. W piątek ścigali się zawodnicy najbardziej zaawansowanej technicznie klasy F5-M.

Regaty w tej klasie przy zmiennych warunkach wiatrowych i po rozegraniu 15 wyścigów wygrał Jan Springer (JKM Roda Gdynia) przed Mieczysławem Mullerem (Bliza Balexmetal Wejherowo) i Bartłomiejem Jereczkiem (Parchowo).

Sobota i niedziela to wyścigi w najmniejszej klasie F5-E. Przez dwa dni zawodów kilka wyścigów niestety odbyło się przy bardzo słabych podmuchach wiatru, ale większość startów rozegrano przy dobrym wietrze.

Wyniki klasy F5-E:
Kategoria wiekowa „młodzik”

1 Kacper Konkol  (Bliza Balexmetal Wejherowo)
2 Artur Mroske (Bliza Balexmetal Wejherowo)
3 Konrad Grzenia  (Bliza Balexmetal Wejherowo)

Kategoria wiekowa „junior”

1  Jędrzej Rutz (Bliza Balexmetal Wejherowo)
2  Michał Gołda (Bliza Balexmetal Wejherowo)
3 Aleksander Sikora (Bliza Balexmetal Wejherowo) 

Kategoria wiekowa „senior”

1 Mieczysław Muller (Bliza Balexmetal Wejherowo)
2  Damian Damaszk (Bliza Balexmetal Wejherowo)
3  Bartłomiej Jereczek  (Parchowo)

Także w miniony weekend odbyły się Międzynarodowe Towarzyskie Regaty Memoriał Janusza Walickiego w Berlinie. Zawody rozegrano na rozlewisku rzeki Havel. W regatach w klasie F5-M udział wzięło 4 reprezentantów Polski. Rozegrano 12 wyścigów przy pięknej słonecznej pogodzie i zmiennym wietrze od bardzo słabego do przechodzącego w porywach do 4B. W regatach udział wzięło 20 zawodników z Niemiec, Francji, Holandii, Austrii, Czech i Polski.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Jan Springer (JKM Roda Gdynia), drugie miejsce Peter Rutetzki (Berlin), trzecie miejsce Manfred Wolfinger (Austria). Pozostali Polacy uplasowali się na następujących lokatach:
5 miejsce – Żeberski Patryk (PKM Wodnik Poznań), 8 miejsce – Żeberski Dariusz (PKM Wodnik Poznań), 15 miejsce – Dutkowski Karol (Arwimont Poznań).

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ