< Powrót
5
maja 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
The Ocean Race Sailing Poland
Załoga „Sailing Poland” podczas treningu.

Wyścigi The Ocean Race Europe Prologue w Polsce!

Po raz pierwszy w historii regat The Ocean Race, polskie miasto gościć będzie aż 4 załogi biorące udział w The Ocean Race Europe Prologue. Legendarne jachty będą się ścigać w Gdyni.

Obok litewskiego jachtu „Ambersail 2”, „Team Childhood 1” z Holandii oraz „Ocean Racing Team” z Austrii, zobaczymy polską załogę „Sailing Poland” pod dowództwem Bouwe Bekkinga.

The Ocean Race Europe to pierwsza, europejska odsłona najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie – The Ocean Race. Poprzedzi ją prolog na trasie Kłajpeda – Gdynia – Sztokholm rozpoczynający się 7 maja. Trzy dni później rywalizacja przeniesie się na wody Zatoki Gdańskiej. W godzinach popołudniowych 10 maja załogi zakończą morski etap z Kłajpedy do Gdyni, na 11 maja zaplanowano dwa wyścigi przybrzeżne, a 12 maja o godzinie 12 nastąpi start kolejnego morskiego etapu do Sztokholmu.

„Sailing Poland” trenuje. Fot. mat. prasowe

Jachty uczestniczące w regatach zacumowane będą w Marina Yacht Park w Gdyni. Ze względu na trwająca pandemię, wydarzenie będzie miało charakter wyłącznie sportowy. Zmagania, szczególnie wyścigi przybrzeżne będzie można obserwować m. in. z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni, molo w Sopocie, gdzie przewidziany jest znak zwrotny, z trójmiejskich plaż, a także z pokładów prywatnych jachtów.

– Jestem dumny, że Gdynia będzie jednym z miast prologu wyścigu The Ocean Race Europe, a na starcie stanie m.in. jacht „Sailing Poland”, z fantastyczną załogą ” – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, organizator prologu The Ocean Race Europe w Gdyni. – Bardzo się cieszę, że wśród członków załogi są utalentowani młodzi żeglarze z kadry narodowej juniorów, którzy zbierać będą doświadczenie pod okiem doświadczonych żeglarzy, uczestników i triumfatorów wielu najtrudniejszych regat na świecie. W naszych działaniach upowszechniających żeglarstwo zwracamy zawsze uwagę na to, żeby zawodnicy szukali w tym pięknym sporcie różnych dróg i wielu możliwości. Żeglowanie na oceanicznym jachcie regatowym jest właśnie jedną z takich propozycji. W Gdyni zobaczymy cztery jachty klasy VO65, które rywalizować będą w wyścigach blisko brzegu. Dla polskiego żeglarstwa jest to na pewno ważne wydarzenie i życzyłbym sobie, aby był to pierwszy krok ku przyszłemu startowi polskiego teamu w okołoziemskich regatach The Ocean Race.

„Sailing Poland” trenuje, na zdjęciu Bouwe Bekking, skipper. Fot. mat. prasowe

Sternikiem (skipperem) polskiej załogi „Sailing Poland” został Bouwe Bekking, legenda regat The Ocean Race. Holenderski żeglarz ma na koncie osiem startów w tych okołoziemskich regatach i aż czterokrotnie kończył je na podium. Nawigatorem „Sailing Poland” został Aksel Magdahl, dla którego będzie to już piąty projekt The Ocean Race w karierze, a funkcję kapitana (boat captain) pełnić będzie Jens Dolmer – weteran Pucharu Ameryki i dwukrotny uczestnik regat Volvo Ocean Race.

Załoga „Sailing Poland” trenuje.
Fot. mat. prasowe

Bouwe Bekking, który pełni również funkcję dyrektora sportowego projektu, przedstawił pełny skład polskiej części załogi „Sailing Poland” na etap Kłajpeda – Gdynia. Do doświadczonych, międzynarodowych żeglarzy dołączyli: Maja Micińska, Alan Alkhatab, Kacper Gwóźdź, Mateusz Gwóźdź, Stanisław Bajerski, Tymon Sadowski.

– Na pokładzie „Sailing Poland” mamy zarówno znakomitych żeglarzy oceanicznych, jak i bardzo młodych zawodników polskiej kadry narodowej – powiedział Bouwe Bekking. – Dla nich to ogromne wyzwanie, ale ja już wiem, że są bardzo utalentowani. Kibicujcie im i wspierajcie, nie tylko podczas wyścigów w Gdyni, ale całej naszej kampanii The Ocean Race Europe.

Można śledzić załogę „Sailing Poland” w mediach społecznościowych: na Facebooku i Instagramie.

Harmonogram The Ocean Race Europe & Prologue:

9 maja – Etap 1: Kłajpeda – Gdynia
12 maja – Etap 2: Gdynia – Sztokholm
16 maja – Etap 3: Sztokholm – południe Szwecji
29 maja – Etap 4: Lorient –  Cascais
6 czerwca – Etap 5: Cascais –  Alicante
13 czerwca  – Etap 6: Alicante – Genua

PODZIEL SIĘ OPINIĄ