< Powrót
11
maja 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Martin Allen Photography
Mistrzostwa Świata w e-Żeglarstwie

Wystartuj w Mistrzostwach Świata w e-Żeglarstwie!

Można już powalczyć o medale w wirtualnych regatach. W czwartek 10 maja federacja World Sailing zainaugurowała Mistrzostwa Świata w e-Żeglarstwie.

Decyzję o organizacji mistrzostw w wirtualnym żeglarstwie we współpracy z platformą Virtual Regatta World Sailing ujawniło w listopadzie ubiegłego roku. Przez kolejne pół roku federacja nie mówiła o szczegółach – wiadomo było tylko, że zawodnicy będą zbierali punkty poprzez udział w wielu regatach, a najlepsi wezmą udział w fazie play-off i w finałach w Sarasocie w USA.

W czwartek 10 maja World Sailing uroczyście otworzył pierwsze Mistrzostwa Świata w e-Żeglarstwie i ujawnił ich formułę. Od teraz do początków września będzie trwała faza otwarta, w której będą mogli wziąć udział wszyscy chętni. Będą one miały formę cotygodniowych Wyzwań (Challenges), za które będą przyznawane punkty rankingowe. Na ich podstawie jesienią wyłoni się uczestników fazy play-off. Dodatkowo najlepsza piątka w każdym Wyzwaniu z automatu otrzyma przepustkę do tej fazy.

We wrześniu rozpoczną się play-offy, w których weźmie udział 1000 zawodników – czyli najlepsi żeglarze cotygodniowych wyzwań oraz czołowi gracze rankingu. Faza ta pozwoli wyłonić cztery żeglarki i najlepszych czterech żeglarzy, którzy 30 października zmierzą się w finale w Van Wezel Performing Arts Hall w Sarasocie na Florydzie. Wydarzenie będzie śledziła publiczność na hali oraz kibice na całym świecie, za pośrednictwem Internetu.

Podczas konferencji prasowej poinformowano również, na jakich jednostkach będzie można startować. Do dyspozycji graczy będą cztery typy jachtów: J/70, Nacra 17, 49er/49er FX i Melges 32.

W mistrzostwach można brać udział przez platformę Virtual Regatta, która dostępna jest przez przeglądarkę internetową oraz jako aplikacja dla Androida i iOS.

Szczegółowe informacje

PODZIEL SIĘ OPINIĄ