< Powrót
19
sierpnia 2019
Tekst:
Andrzej Szrubkowski
Zdjęcie:
mat. prasowe
Eljacht

X regaty Eljacht Cup 2019 za nami

Od 16 do 18 sierpnia 2019 roku rozgrywane były na wodach Zatoki Gdańskiej X Międzynarodowe Regaty Eljacht Cup 2019. Portem regat była przystań GOS w Górkach Zachodnich. Eljacht Cup to jedna z najważniejszych imprez Pucharu Bałtyku Południowego oraz Pucharu Zatoki Gdańskiej.

Celem regat jest integracja środowisk żeglarskich oraz potwierdzenie umiejętności żeglarskich w międzynarodowej stawce. W zawodach biorą bowiem udział nie tylko załogi polskie, ale również zagraniczne. Organizatorami regat są Jachtklub Stoczni Gdańskiej i Jachtklub Kaliningradzki, a sponsorem tytularnym jest firma Eljacht. Rywalizacja odbywa się w 3 grupach: ORC, KWR i Open.

Uczestnicy jubileuszowych, X regat Puchar Eljacht Cup uznali zgodnie, że impreza była bardzo udana. Wczesne zakończenie przyjmowania zgłoszeń dało organizatorowi – Jachtklubowi Stoczni Gdańskiej, czas niezbędny dla precyzyjnego przygotowania programu regat. Idealne warunki pogodowe, ciepły wiatr z kierunków południowych o sile 2-4 ⁰B tylko raz zmusił komisję sędziowską do przerwania rozpoczętego wyścigu z powodu nagłej zmiany kierunku.

Rozegrano 5 wyścigów we wszystkich startujących klasach, w tym jeden 15 milowy i dzięki doskonałej atmosferze panującej na trasie, propozycja Sędziego Głównego, Tomasza Sawukinasa, aby korzystając z lokalizacji linii startu po ostatnim, planowanym wyścigu, powrót na przystań w Górkach Zachodnich stał się również wyścigiem, zyskała aprobatę . Organizatorzy po szybkiej konsultacji ufundowali dodatkowe nagrody. Wyścig rozegrany w formule australijskiej, z udziałem większości uczestniczących w regatach jachtów, zakończył się zwycięstwem załogi „Oiler.pl” ze skipperem Markiem Wołoszynem.

Wyniki KWR

Wyniki ORC

Wyniki Open

PODZIEL SIĘ OPINIĄ