< Powrót
12
czerwca 2017
Tekst:
Marek Lenard
Zdjęcie:
Gdański Ośrodek Sportu

XI Puchar Mariny rozegrany

W XI Regatach o Puchar Mariny rozegranych w dniach 10-11 czerwca załogi walczyły nie tylko między sobą, ale też z wiatrem. W dwóch z trzech wyścigów warunki pogodowe za sprawą słabego wiatru nie ułatwiały żeglowania…

Do regat przystąpiło 39 jednostek, których załogi przez dwa dni ścigały się na wodach Zatoki Gdańskiej. Wystartowali w nich zarówno amatorzy, jak też doświadczeni i zaprawieni w regatowych bojach żeglarze. Regaty posiadały licencję Polskiego Związku Żeglarskiego. Są zaliczane do Pucharu Zatoki Gdańskiej oraz Pucharu Bałtyku Południowego. Obejmowały trzy klasy: ORC, KWR i Open.

Sobotnie warunki pogodowe pokrzyżowały nieco szyki startującym. O ile w pierwszym, krótkim wyścigu, wiatr wiał solidne 15-20 węzłów i pozwolił na ciekawe ściganie, o tyle w drugim, planowanym na 9 mil morskich, zaledwie dwie załogi zdążyły osiągnąć zaplanowaną metę, a pozostałe zmagały się z brakiem wiatru. Z tego względu komisja sędziowska zadecydowała o skróceniu wyścigu i zaliczeniu wyników z jego części. Drugiego dnia warunki były już nieco lepsze i pozwoliły na rozegranie pełnego wyścigu.

W grupie ORC Club najlepsza okazała się załoga jachtu „Neoprofil” dowodzona przez kpt. Piotra Adamowicza. Drugie miejsce wywalczył „GoodSpeed” z kpt. Łukaszem Trzcińskim, a trzecie „Zoltar” kpt. Czesława Perlickiego.

Klasę KWR wygrał „ApolloSails 2 Easy” (kpt. Tomasz Makowski) przed załogą „Agata 8” (kpt. Hubert Cieślak) oraz łódką „Eljacht” (kpt. Jerzy Jankowski).

W klasie Open zwyciężyła rosyjska załoga „Blagadarnost’2” (kpt. Sergei Pavlenko). Drugie miejsce zajął „Bigger Johnka” (kpt Konrad Smoleń). Miejsce na podium uzupełniła załoga jachtu „Scamp One” (kpt Maciej Gnatowski).

Wyniki:

ORC
KWR
Open

Najlepsze załogi, oprócz pucharów, otrzymały nagrody rzeczowe oraz vouchery ufundowane przez sponsorów regat. Dodatkową atrakcją, nie tylko dla ich uczestników, był sobotni koncert szantowy w Marinie Gdańsk. Integracyjny wieczór żeglarski jest od początku jedną z tradycji tej imprezy. Wystąpili EKT Gdynia, Żeglarze Portowi oraz Old Marinners.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk oraz Gdański Ośrodek Sportu
Współorganizator: Pomorski Związek Żeglarski
Partnerzy: Związek Miast i Gmin Morskich oraz Gdańska Federacja Żeglarska.
Sponsorzy: Browar Amber, Villa EVA, Eljacht, SPIDER, SZYMON JACHT, Sklep Żeglarski WIND
Patronat medialny:  trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, sailbook.pl, „Wiatr” i „Żagle”

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Błękitna szkoła