< Powrót
17
sierpnia 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Jarosław Gaszyński/fotojaga

XX Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko za nami!

Jubileuszowe XX Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko przerodziły się w prawdziwe święto żeglarskie. Pierwszych żeglarzy organizatorzy powitali 9 sierpnia w Marinie „Jurka Poręby” w Świnoujściu, bo tak już powszechnie żeglarze mówią o tym miejscu.

Zaplanowane zostały starty w wielu kategoriach. Odzew załóg był tak duży, że przyjmowanie jachtów zostało podzielone na kilka etapów.  Jak mówi Komandor regat kpt. Paweł Hapanowicz: jeśli się przygotowuje święto żeglarskie, można się było tego spodziewać. Pojawiło się bardzo dużo pytań o pakiety startowe dla żeglarzy i kto je przygotowywał – tą kwestię koordynował Dział Marketingu Sponsora Tytularnego Unity Line, z małą pomocą pracowników HP Reklama.

Zapowiedzianych było 68 załóg, z czego do startu bezpiecznie dotarły aż 62 jachty i brały udział w kolejnych dniach i biegach. Regaty Unity Line opanowały Świnoujście do soboty 13 sierpnia. Dzień przed wypłynięciem jachtów do Dziwnowa, w piątek 12 sierpnia odbyła się piesza, barwna parada załóg startujących w jubileuszowym wydarzeniu. Przemarsz od Mariny „Jurka Poręby” w kierunku Placu Wolności w centrum miasta uświetnili dudziarze z „Częstochowa Pipes & Drums”. To była doskonała okazja do poznania wszystkich załóg i towarzyszyć im aż do sceny, na której pojawił się V-ce Prezydent Świnoujścia Pan Paweł Sujka wraz z Dyrektorem Unity Line Panem Jarosławem Kotarskim. Tutaj też odbyło się oficjalne rozpoczęcie regat oraz powołanie kolejnych członków Kapituły Honorowej Regat Unity Line. W tym roku do zacnego grona dołączyli Pan Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz oraz Pan Paweł Sujka V-ce Prezydent Świnoujścia. W trakcie ceremonii przewodnictwo Kapitule na kolejną kadencję powierzono Miastu Świnoujście. Celem Kapituły Honorowej Regat Unity Line jest wyróżnianie zachowań Fair Play uczestników regat zarówno na morzu, jak i na postoju w marinach.

Do piątku 12 sierpnia rozegrane zostały biegi startowe w klasie sportowej ORC, gdzie jachty ścigały się w bardzo zróżnicowanych warunkach pogodowych. Dzień rozpoczął się startem do długiego wyścigu kategorii Extreme. Na starcie w zaplanowanym najdłuższym wyścigu (trasa Świnoujście – Ystad – Bornholm – wyspa Utklippan – powrót na metę w okolicy Dziwnowa) stawiły się liczne załogi. Trasa została zaplanowana tak, aby pierwszy odcinek wyścigu przebiegał wzdłuż szlaku, którym codzienne promy Unity Line realizują przewozy pasażersko-towarowe 7 dni w tygodniu. Nad wszystkimi jachtami, jak co roku czuwał Statek Badawczo-Szkolny M/S „Nawigator XXI” Akademii Morskiej, zwany przez żeglarzy „Aniołem Regat”. Żeglarze z tej trasy relacjonowali, że byli pozdrawiani przez kapitanów promów na trasie do Ystad. Jeden z uczestników (samotnik) mówi:  W nocy wywołanie na radio – Prom M/F Polonia prosi o potwierdzenie czy wyścig bezpiecznie trwa? Widzimy was, czy wszystko jest dobrze? W odpowiedzi słyszymy: Wszystko jest dobrze, tylko wiatru trochę mało”. Prom bezpiecznie popłyną w stronę Ystad, a wyścig trwał dalej.

Najlepiej na trasie Extreme poradziła sobie załoga jachtu Fast Forward pod amerykańską banderą, dowodzonego przez duet sterników Panią Kpt. Katarzynę Ostrowską i Kpt. Tomasza Nagasa. Ten najszybszy jacht z liczną załogą na pokładzie sprawił wszystkim niespodziankę. Metę przekroczył w piątek 12.08.2022 w okolicach Dziwnowa, a następnie dopłynął do Świnoujścia tego samego dnia i przyłączył się do wszystkich załóg jachtów planujących paradę morską i start na trasie Świnoujście – Dziwnów.

Sobotni poranek 13.08.2022 był świętem dla żeglarzy, którzy na swoich jachtach odbyli paradę wzdłuż nabrzeży Świnoujścia, w kierunku promów Unity Line, które codziennie tam cumują, aby następnie wykonać nawrót i w honorowej asyście statku Planeta 1 należącego do Urzędu Morskiego w Szczecinie, wypłynąć na start kolejnego wyścigu na trasie Świnoujście – Dziwnów. Nad całością parady i bezpieczeństwem jej uczestników czuwała jednostka „Kaper 2” Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Świnoujściu wraz z pontonami szybkiego reagowania służb Straży Granicznej. Jak wspomina Komandor Regat Unity Line Kpt. Paweł Hapanowicz: poczułem się dumny, że biorę udział w takim wydarzeniu, z tak znamienitą obstawą, w którym wraz z kolegami żeglarzami możemy świętować zmagania, odrobinę odpocząć na jachcie, aby potem zrobić to, co kocham najbardziej, czyli popłynąć w morze wzdłuż trasy regat.

Tego samego dnia ok godziny 16:00 wszystkie załogi bezpiecznie dotarły do mariny Dziwnów, gdzie w okolicach główek portu usytułowana była linia mety. Żeglarze wiedzą, że Dziwnów jest małą stolicą żeglarską z dobrze rozwiniętym zapleczem technicznym dla jachtów. Tutaj bywają częstymi gośćmi.  Niebawem gmina Dziwnów wzbogaci się o kolejne miejsca do bezpiecznego cumowania, których nie mogą się już doczekać, a organizatorzy Regat Unity Line tym bardziej liczą na zwiększone możliwości cumowania.

Niedziela 14.08.2022 przywitała żeglarzy niespodzianką pogodową – sprzyjający wiatr pozwolił rozegrać 2 pełne wyścigi i bezpiecznie powrócić do mariny, w której trwały przygotowania do oficjalnego zakończenia jubileuszowej edycji Regat Unity Line. Dla żeglarzy, poza oficjalnymi wynikami i nagrodami, czekały dodatkowe gadżety od sponsora firm Skaut i SailStore.pl oraz pyszny poczęstunek przygotowany i serwowany przez kucharzy z promów Unity Line. Oprawą muzyczną żeglarskiego wieczoru zajął się Jackpot Impresariat Katarzyna Kazuba ze Szczecina.

Podczas zakończenia XX Regat Unity Line Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak oraz Dyrektor Unity Line Jarosław Kotarski podzielili między sobą ogromny tort przygotowany przy scenie, aby potem poczęstować nim żeglarzy. Powitano również kwiatami Panie Teresę Waszczenko, Mamę Piotra Waszczenko oraz Jowitę Waszczenko, Żonę Piotra Waszczenko. Tego dnia powołano też trzy kolejne osoby do Kapituły Honorowej Regat: żeglarzy Janusza Skrzecza (jacht Guesswork) i Piotra Wojszelę (jacht Solano) oraz Burmistrza Dziwnowa Pana Grzegorza Jóźwiaka. Wzruszenie żeglarzy było tym większe, iż sami uznali, że samo powołanie do Kapituły jest ich wielkim osiągnięciem i wyróżnieniem.

Oficjalne zakończenie i późniejsza nocna biesiada trwały do późna. Żeglarze po raz kolejny mogli spędzić czas na rozmowach do rana, zintegrować się i powspominać swoje doświadczenia.

Organizatorzy potwierdzają, że wszystkie jachty powróciły bezpiecznie do swoich portów lub popłynęły na kolejne starty. Jubileuszowe XX Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko uważamy za zamknięte. Wypatrujcie nas za rok!

Wyniki

Oficjalna strona regat

Social media

– To były dobre i sprawnie przeprowadzone regaty – mówi Łukasz Trzciński, wiceprezes ds. morskich Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który na jachcie „Good Speed” startował w grupie samotników. – Bardzo podobało mi się zaangażowanie lokalnych instytucji – regaty wspierały Akademia Morska w Szczecinie, Straż Graniczna i SAR. Świetnie, że organizator umiał ich zachęcić do pomocy. Rywalizacja na wodzie była zacięta. Dla mnie było to rozgrzewka i przygotowanie do Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza, dlatego płynąłem w grupie samotników. Trochę żałuję, że samotnicy nie ścigali się w klasyfikacji ORC, ale w Open – z tego wynika drugie miejsce. Ale i tak uważam to za sukces.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ