< Powrót
21
sierpnia 2016
Tekst:
Marcin Domański
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski Tadeusz Lademann
Podium w klasyfikacji województw: miejsce pierwsze pomorskie - 272 pkt., drugie warmińsko-mazurskie (134) i mazowieckie (108).

XXII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – podsumowanie

Puck pożegnał uczestników XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie – Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. W pierwszej części regat, od 11 do 14 sierpnia, o medale walczyło 181 zawodników z 23 klubów w klasach Techno293, Cadet i L’Equipe. W drugiej fazie, od 18 do 21 sierpnia, na Zatoce Puckiej rywalizowały jachty jednoosobowe. W klasach Optimist i Laser 4.7 ścigało się 280 żeglarzy z 49 klubów.

Gwiazdą pierwszej odsłony zawodów była deskarka SKŻ Ergo Hestia Sopot 16-letnia Lidia Sulikowska – brązowa medalistka mistrzostw Europy z Sopotu wygrała komplet ośmiu wyścigów w klasie Techno293.

Druga część regat miała trzy indywidualności. Jedną był Przemysław Miarczyński – brązowy medalista olimpijski z Londynu w 2012 roku w klasie RS:X przyjechał w sobotę spotkać się ze swoimi młodszymi kolegami. A z tego grona zdecydowanie wyróżnili się Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) i Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk).

Trzecia zawodniczka zakończonych 14 sierpnia w Tallinie mistrzostw Europy w klasie Laser Radial zdecydowanie wygrała rywalizację dziewcząt do 17 lat w klasie Laser 4.7. Reprezentantka MOS SSW Iława nie zdołała jednak odnieść zwycięstw we wszystkich wyścigach – po sześciu triumfach 16-letnia żeglarka była w jedynym niedzielnym starcie dopiero siódma. Kolejne miejsca w gronie 26 dziewcząt z 18 klubów w klasyfikacji generalnej zajęły Karolina Błaszak (MKŻ Arka Gdynia) i Karolina Mikulec (KŻ Horn Kraków).

W tej kategorii wiekowej wśród chłopców ścigało się 35 zawodników z 17 klubów – najlepszy okazał się prowadzący od początku regat Marek Rospond (YC PTTK Beskid Nowy Sącz), a za nim uplasowali się Mateusz Ksobich (AZS Poznań) oraz Filip Miłto (JK Kotwica Kołobrzeg).

W gronie 25 dziewcząt do 15 lat z 14 klubów, wywalczonego rok temu także w Pucku tytułu nie zdołała obronić Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań). Mistrzyni świata z Kilonii musiała uznać wyższość Kingi Brzóski (MKŻ Arka Gdynia). Na najniższym stopniu podium stanęła piąta zawodniczka światowego championatu Julia Rogalska (MBSW/UKŻR Giżycko).

W klasie Laser 4.7 najliczniej obsadzona była kategoria chłopców do lat 15 – na starcie stanęło 65 żeglarzy z 31 klubów. Triumfował debiutujący w tej klasie Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) – szósty w mistrzostwach Europy we francuskiej miejscowości Crozon-Morgat zawodnik wygrał pięć wyścigów, a w jednym był czwarty. Drugie miejsce zajął jego klubowy kolega, szósty żeglarz mistrzostw świata z Kilonii Michał Krasodomski, a trzeci był Piotr Malinowski (MOS SSW Iława).

W klasie Optimist prowadzenia po sześciu wyścigach nie oddali Gabriela Czapska (Spójnia Warszawa) i Kamil Manowiecki (YKP Gdynia). Wśród dziewcząt rywalizowało 41 zawodniczek z 22 klubów, natomiast wśród chłopców 93 żeglarzy z 25 klubów.

W jedynym niedzielnym starcie Czapska była co prawda czwarta, ale obroniła pierwszą pozycję. Na drugie miejsce awansowała triumfatorka tego wyścigu Pola Dzik (YKP Gdynia), a brązowy medal wywalczyła Zofia Burska (JKW Poznań). U chłopców na drugiej pozycji uplasował się Rafał Pogorzelski (Nauticus YC Olsztyn), a na trzecim miejscu został sklasyfikowany Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice).

Podczas regat prowadzone były również darmowe warsztaty edukacji żeglarskiej. Podczas tych zajęć blisko 50 dzieci pod okiem instruktorów nie tylko miało okazję zapoznać się z podstawami żeglarstwa i zasadami bezpieczeństwa, ale mogło również spróbować swoich sił na specjalnie przystosowanej łódce.

– Nieprzypadkowo zakończenie 22. edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży przypada na Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich – powiedział podczas ceremonii zakończenia regat wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. – Puck jest bowiem swoistą latarnią dla wybrzeżowego i polskiego żeglarstwa. Mam nadzieję, że z tym miejscem będą się wiązać tylko wasze dobre wspomnienia.

Wyniki uzyskane podczas tych zawodów zaliczane są do współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w 2016 roku w czterech kategoriach – klubów, gmin, powiatów oraz województw. W klasyfikacji 14 województw najlepsze okazało się pomorskie – 272 pkt., przed warmińsko-mazurskim (134) i mazowieckim (108), natomiast na czele 61 klubów znalazł się SKŻ Ergo Hestia Sopot (64 pkt.), a kolejne lokaty zajęły MKS Dwójka Warszawa (53) i MKŻ Arka Gdynia (43).

Organizatorem regat był Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku. Mecenat nad regatami objął także marszałek województwa pomorskiego.

Wyniki:

Laser 4.7 U16 Chłopcy
Laser 4.7 U16 Dziewczęta
Laser 4.7 U18 Chłopcy
Laser 4.7 U18 Dziewczęta
Optimist Chłopcy
Optimist Dziewczęta

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0