< Powrót
10
września 2017
Tekst:
Adrian Kilan
Zdjęcie:
Robert Hajduk

Yacht Club Sopot – mistrz Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

Zwycięzcą Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2017 została załoga Yacht Club Sopot pod sterami Rafała Sawickiego zdobywając tytuł klubowego mistrza Polski. Załogi walczyły o niego przez cały sezon w Sopocie, Świnoujściu, Gdyni oraz Szczecinie, gdzie odbyła się ostatnia runda. Liga wraca w przyszłym roku.

Mimo iż nowi Mistrzowie Polski przed startem w Szczecinie zamykali podium, ostatecznie udało im się wypracować na wodzie wyniki wynoszące ich 2 pozycje wyżej, a to pozwoliło im ostatecznie zdobyć złoto.

– To była ciężka walka, każdemu zależało na punktach – mówi sternik Yacht Club Sopot Rafał Sawicki. – To już nie tylko walka o miejsca, ale także o pozycje w rankingu. My pracowaliśmy ciężko od początku sezonu, jeżdżąc na każde możliwe regaty, spędzając dużo czasu na wodzie i na treningach, także siłowych.

Drugie miejsce w zakończonym właśnie sezonie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej zdobyła załoga Amica Jacht Klub Kamień Pomorski. Tym razem żeglarzy jako zmiennik poprowadził Damian Jaskólski, zastępując nieobecnego Patryka Zbroję.

– Jesteśmy w miarę nową załogą i to się dało odczuć na wodzie – tłumaczy Jaskólski z JKKP. – Taktycznie wszystko było tak jak trzeba, ale brakuje nam jeszcze zgrania. Regaty w Szczecinie udało nam się zakończyć na czwartym miejscu, ale sezon w klasyfikacji końcowej zamykamy na drugiej pozycji.

Ogrom pracy w swój osobisty tegoroczny sukces włożyła także załoga OKŻ Olsztyn pod sterami Szymona Jabłkowskiego. Regaty w Szczecinie zakończyli ze srebrnym medalem.

– Bardzo dużo pracowaliśmy, spędziliśmy masę czasu na wodzie – podsumowuje Szymon Jabłkowski z OKŻ Olsztyn. – Dużo regat zaliczyliśmy. Dzisiejszy dzień był moim 109 dniem na wodzie w tym roku. To jest też efekt pracy chłopaków na siłowni, efekt mojej pracy nad głową, przygotowaniem mentalnym, powoli każdy element naszego pływania poprawiamy, aby było coraz lepiej.

Duży potencjał w załodze widzi Maciej Cylupa, współorganizator Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej oraz cyklu Polish Match Tour.

– Można by się pokusić o nazwanie ich odkryciem sezonu – mówi Maciej Cylupa z MT Partners, organizator regat. – Chłopaki zrobili ogromne postępy od ich pierwszego występu w tym sezonie w Rybniku, nie tylko w regatach flotowych PEŻ, ale także w match racingu. Widać, że Szymon czuje łódkę, wiatr i potrafi świetnie dogadać się z załogą, poza tym dużo wspólnie pracują i to przynosi efekty.

Regaty w Szczecinie były ostatnimi w tegorocznej odsłonie cyklu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

Klasyfikacja ogólna:
1. Yacht Club Sopot – 44 pkt
2. Jacht Klub Kamień Pomorski – 44 pkt
3. MOS Iława – 42 pkt
4. Olsztyński Klub Żeglarski – 32 pkt
5. PMT TŻR Szczecin – 32 pkt
6. Legia Warszawa – 22 pkt
7. PZKS Dzygit – 22 pkt
8. JKM Gryf Gdynia – 22 pkt
9. YC Sztag AWF Katowice – 18 pkt
10. Yacht Club Gdańsk – 7 pkt
11. Klub Port Mechelinki – 6 pkt
12. Jacht Club Wielkopolski Poznań – 1 pkt

PODZIEL SIĘ OPINIĄ