< Powrót
20
października 2019
Tekst:
Tomasz Falba

YKP Gdynia: jubileusz na zakończenie sezonu

95 lat temu rozpoczął działalność Yacht Klub Polski Gdynia. Dzisiaj 20 października odbyła się jubileuszowa uroczystość.

W hangarze YKP Gdynia w Gdyni zgromadziło się ok. stu członków i sympatyków klubu. 95 lat historii klub uczcił projekcją, specjalnie na tę okazję, zrealizowanego filmu oraz okolicznościową wystawą fotograficzną.

Obecny na uroczystości wiceprezes ds. morskich Polskiego Związku Żeglarskiego a zarazem prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski wręczył klubowi i jego zasłużonym członkom wyróżnienia: medal 95-lecia PZŻ otrzymał YKP Gdynia oraz Tadeusz Bierć i Jan Goździkowski zaś honorową odznakę PoZŻ „Zasłużony dla żeglarstwa pomorskiego” Dariusz Dołęga a medal za szczególne zasługi dla pomorskiego żeglarstwa Eugeniusz Kossakowski.

Jubileusz 95-lecia nie był jedyną okazją do spotkania członków YKP Gdynia. Dzisiaj zakończył on sezon żeglarski 2019. Z tej okazji nie zabrakło tradycyjnego opuszczenia bandery, wręczenia wyróżnień klubowych i regatowych oraz spotkania żeglarskiego z tortem.

YKP powstał w 1924 r. Od samego początku integralną częścią założonego w Warszawie klubu był Oddział Morski w Gdyni. I to właśnie od niego wywodzi swój początek obecny YKP Gdynia.

Pierwszym komandorem YKP był gen. Mariusz Zaruski, którego pomnik stoi przed hangarem YKP Gdynia. Podczas dzisiejszej uroczystości zostały tam złożone kwiaty. Wiązanka znalazła się również pod tablica upamiętniającą członków klubu, którzy zginęli w trakcie drugiej wojny światowej.

Uroczystość odbyła się przy wsparciu Zarządu Portu Gdynia SA.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ