< Powrót
19
września 2022
Tekst:
Agnieszka Kowaliw
Zdjęcie:
mat. organizatora

Z Przemyśla nad morze

W dniach 11 – 17 września podopieczni Placówki Opiekuńczo Wychowawczej “Domy dla Dzieci” w Przemyślu oraz Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Przemyślu żeglowały po Zatoce Gdańskiej odwiedzając porty w Gdyni, Gdańsku, Sopocie i Helu.

Każdy z uczestników miał szansę stanąć za sterem jachtu pełnomorskiego i samodzielnie, pierwszy raz, żeglować po falach pod czujnym okiem kapitanów prowadzących jachty Jacka Podwyszyńskiego i Grzegorza Kochmana, którzy na bieżąco dzielili się wiedzą i tłumaczyli dzieciom zasady żeglowania oraz cumowania jachtów w portach, w których dzieci w stu procentach pełniły obowiązki załogi.

Nie mogło zabraknąć i zachodu słońca na wodzie oraz żeglowania po zmroku, co było dużym przeżyciem dla młodych żeglarzy. Dzieci podczas tygodniowego pobytu nie tylko żeglowały, ale także zwiedziły: Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, Westerplatte, Fokarium, Akwarium Gdyńskie, Muzeum Marynarki Wojennej, okręt-muzeum „Błyskawicę” oraz „Dar Młodzieży”. Nie mogło i zabraknąć nocnego zwiedzania Gdańska z przewodnikiem.

Całość przedsięwzięcia po raz kolejny zorganizowało Stowarzyszenie Róża Wiatrów z Przemyśla od ośmiu lat prowadzące edukację żeglarską oraz morską wśród dzieci i młodzieży, a całość była możliwa tylko dzięki wsparciu partnerów: Gminy Miejskiej w Przemyślu, Fundacji PZU, Fundacji PGNiG, Fundacji LOTTO, Podkarpackie – przestrzeń otwarta.

Dzieci oraz opiekunowie były zachwycone pobytem i od razu obiecały powrót na morze, a Stowarzyszenie Róża Wiatrów dołoży wszelkich starań, aby te marzenia spełnić i znów zabrać kolejne grupy na Pomorze.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ