< Powrót
31
października 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Rzeźba prof. Jana Szczypki z ASP w Gdańsku wygrała w konkursie na popiersie Ignacego Jana Paderewskiego.

Z wdzięczności za dostęp do morza

Orędownik niepodległości Polski i jej dostępu do morza Ignacy Jan Paderewski będzie miał swój pomnik w Gdańsku. Uroczyste jego odsłonięcie zaplanowano 10 listopada 2023 roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

To, że pomnik tego wybitnego artysty i Polaka stanie właśnie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku nie jest przypadkiem.

– Warto przypominać, że m.in. dzięki staraniom Ignacego Jana Paderewskiego i jego relacjom z ówczesnym prezydentem Stanów Zjednoczonych Woodrowem Wilsonem Polska po odzyskaniu niepodległości uzyskała też dostęp do morza – mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Robert Domżał.

Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku od wielu lat starało się, by w przestrzeni miejskiej Gdańska pojawił się pomnik Paderewskiego. W końcu udało się to zrealizować i popiersie tego wybitnego artysty i patrioty stanie w reprezentacyjnej sali Arsenału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na Ołowiance.

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 27 grudnia 1918 dał impuls do wybuchu powstania wielkopolskiego. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe/Wikipedia

– W ten sposób pragniemy wyrazić nasze uznanie dla działalności Ignacego Jana Paderewskiego oraz jego niezwykle skutecznego zaangażowania w zapewnienie Polsce dostępu do morza – mówi dr Fryderyk Tomala, prezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

W wyniku konkursu na rzeźbę przedstawiającą Ignacego Jana Paderewskiego wyłoniono jego zwycięzcę, którym został prof. Jan Szczypka z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uroczyste odsłonięcie pomnika będzie obudowane prezentacją okolicznościowego wydawnictwa dotyczącego Paderewskiego, specjalnego medalu, prelekcją dr. Fryderyka Tomali, archiwalnym filmem z koncertu Paderewskiego w Stanach Zjednoczonych i wystąpieniem prof. Jana Szczypki – zapowiada dyrektor Robert Domżał.

Na cokole popiersia zostanie umieszczony napis: „Ignacemu Janowi Paderewskiemu niestrudzonemu orędownikowi idei niepodległej Polski z dostępem do morza z wdzięcznością Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Gdańsk 2023”.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) był nie tylko wybitnym pianistą, ale i dyplomatą. Podczas I wojny światowej został członkiem Komitetu Narodowego Polskiego dążącego do stworzenia państwa polskiego. Jego relacje z prezydentem Stanów Zjednoczonych Woodrowem Wilsonem w dużej mierze zdecydowały o tym, że w pokojowym programie amerykańskiego prezydenta zwanym “Czternastoma punktami Wilsona”, ogłoszonym 8 stycznia 1918 roku, była mowa o Polsce z dostępem do morza. Trzynasty punkt mówił, że “Należy utworzyć niepodległe państwo polskie, które powinno obejmować terytoria zamieszkane przez bezsprzecznie polską ludność, któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza, a którego niezależność polityczna i gospodarcza oraz integralność terytorialna powinna być gwarantowana paktem międzynarodowym”.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ