< Powrót
6
września 2022
Tekst:
SKŻ Ergo Hestia Sopot
Zdjęcie:
SKŻ Ergo Hestia Sopot
Puchar Prezesa Grupy
Zmagania Finnistów w Sopocie.

Za nami 21. edycja regat o Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia

Ponad 150 osób wzięło udział w tegorocznej edycji regat o Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia w klasach Techno 293 i Finn. Zakończona w niedzielę 4 września impreza miała rangę mistrzostw Polski dla obu klas. Dodatkowo po raz pierwszy w Sopocie odbyła się rywalizacja SUP.

– Warunki w czasie regat były wyjątkowo dobre – podsumowuje Barbara Grabarz, Sędzia Główny imprezy. – Co prawda wiało ze wschodu i był duży przybój, czyli zawodnicy mieli problem z wyjściem, ale potem rzeczywiście fajnie żeglowali. Dla Finnów z dziewięciu zaplanowanych wyścigów, osiem udało się przeprowadzić – pierwszego dnia mało wiało i zaczęliśmy dopiero o 15.30, więc były tylko dwa wyścigi. Techno ścigało się blisko plaży i nie było żadnych problematycznych sytuacji. Przeprowadziliśmy po trzy wyścigi dziennie. Generalnie wszystko się udało tak, jak planowaliśmy i myślę, że wszyscy są zadowoleni.

W klasie Techno 293 rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach żagla: 4.0, 6.0, 6.8 i 7.8 dziewcząt i chłopców. W kategorii 7.8 chłopców pierwsze miejsce wywalczył Szymon Cieślak (UJKS Szturwał Kalisz), a dziewcząt Weronika Orzechowska (GKŻ Gdańsk). W 6.8 najlepsi byli Julia Przybył i Jeremiasz Augustowski, oboje reprezentujący UJKS Szturwał Kalisz. W klasyfikacji 6.0 chłopców zwyciężył Jan Serafiński-Melsztyński, a z dziewcząt Martyna Figura – oboje z SKŻ ERGO Hestia Sopot. Najmłodsi ścigali się w 4.0, gdzie wśród dziewcząt wygrała zawodniczka SKŻ ERGO Hestia Sopot – Martinique Suchocka, a wśród chłopców najlepszy okazał się Tomasz Beta z Łebskiego Klubu Żeglarskiego.

W klasie Finn zawodnicy klasyfikowani byli w kategoriach: Open, Młodzieżowiec, Masters Open, Masters, Grand Masters, Grand Grand Masters oraz Legends. Mistrzem Polski Open został Andrzej Romanowski (AZS Poznań), który wygrał też kategorie Masters Open i Grand Masters.

Puchar Prezesa Grupy

Fot. mat. prasowe

– Reprezentuję klub AZS Poznań – mówi Andrzej Romanowski. – W 1974 roku Ryszard Blaszka, olimpijczyk z Montrealu i również członek AZS Poznań, zdobył tytuł mistrza Polski w klasie Finn. Jest mi więc miło, że tytuł mistrza Polski po 48 latach wrócił dzięki mnie do naszego klubu.

Najlepszym Młodzieżowcem został Jakub Micewski (ŻLKS Poznań). Wśród Masters najlepszy był Marek Kubat z SKŻ Ergo Hestia Sopot. W Grand Grand Masters wygrał Bogusław Nowakowski (Garland Gliwice), a w kategorii Legends – Błażej Wyszkowski (GKŻ Gdańsk), utytułowany zawodnik i olimpijczyk na igrzyskach w 1972 roku. Na starcie mistrzostw w klasie Finn stanęło łącznie 29 zawodników.

– Dużą frekwencję zawdzięczamy osobom z Koronowa – dodaje Andrzej Romanowski. – Jest tam grupa ludzi pływająca na Finnach, związana z rodziną Knasieckich. Pojawiło się kilku kolegów z południa Polski, dołączył Artur Piernicki, czołowy zawodnik w latach dziewięćdziesiątych. Mieliśmy również czterech zawodników z zagranicy. Wiadomo, że poziom sportowy jest różny, ale fajnie, że udało się nas tylu zebrać. Akwen otwarty, taki jak w Sopocie,  jest wymagający, ale staramy się organizować regaty Pucharu Polski pół na pół: część na otwartym akwenie i część na śródlądziu. Chcemy, żeby to było zrównoważone, bo jednak najważniejsze regaty klasy Finn odbywają się na dużych akwenach. Jeśli więc chcemy się liczyć na arenie międzynarodowej, też musimy się starać pływać na akwenach, gdzie są fale i jest trudniej fizycznie. Na tych regatach w piątek wiało słabo, w sobotę wiało, ale były bardzo duże zmiany, trochę jak na niektórych jeziorach chodziły pasy wiatru z dużą zmianą kierunku. Wymagało to koncentracji i pływania raczej środkiem trasy. Ale można powiedzieć, że warunki były słabo i średnio-wiatrowe i każdy miał coś dla siebie.

Puchar Prezesa Grupy

Wyścigi SUP-ów podczas regat o Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia.
Fot. mat. prasowe

W tym roku po raz pierwszy do rywalizacji w Pucharze Prezesa Grupy ERGO Hestia dołączyły SUP-y. Zarówno w wyścigu technicznym jak i długodystansowym zwyciężył jeden z najbardziej znanych na świecie zawodników SUP Daniel Hasuylo (Węgry). Na podium stanął  również Mikołaj Majdan – z SUP Sekcji SKŻ ERGO Hestia.

Organizatorem regat był SKŻ Ergo Hestia Sopot, a głównym partnerem Grupa ERGO Hestia, która współpracuje z sopockim klubem od 2000 roku. Nagrody dla najmłodszego zawodnika i zwycięzców w kategorii 4.0 ufundowała Surfoteka.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ