< Powrót
9
listopada 2015
Tekst:
Wiesław Seidler
Zdjęcie:
Wiesław Seidler

Zachodniopomorscy żeglarze po Sejmiku

Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski skupia prawie 3 tys. członków w 51 klubach, w tym w 16 w Szczecinie i 35 w terenie. W sobotę 7 listopada podsumowano czteroletnią kadencję władz Okręgu w trakcie Walnego Sejmiku Sprawozdawczo-Wyborczego i Statutowego ZOZŻ.

2015 rok to rok jubileuszowy dla Zachodniopomorskiego. 70-lecia polskiego żeglarstwa w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, 50-lecie żeglarstwa szkolnego w Świnoujściu, 50-lecie MKS „Szkuner” w Myśliborzu, a także 20-lecie Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej.

Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski wszedł w te wszystkie rocznice jako jeden z najlepszych Okręgów PZŻ na żeglarskiej mapie Polski, ze stale modernizowaną i rozbudowywaną siecią nowoczesnych marin na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim, który staje się poważną konkurencją dla zatłoczonych Mazur i Trójmiasta. 

Mają też corocznie do 30 okręgowych imprez żeglarskich i regat dla jachtów balastowych, a także ok. 20 imprez regatowych w klasach wyczynowych (olimpijskich i przygotowawczych), w tym o randze międzynarodowej – mistrzostw Polski, Europy i świata, oraz kilkadziesiąt innych imprez organizowanych przez kluby na Zalewie Szczecińskim, Bałtyku, a także na śródlądziu.

To w szczecińskiej Alei Żeglarzy nad Odrą, stanął pierwszy pomnik Ludka Mączki, obok nowej mariny miejskiej na Wyspie Grodzkiej, a mistrz Polski w klasie Laser, z SEJK Pogoń Szczecin, Kacper Ziemiński jako pierwszy polski sportowiec otrzymał imienną nominację na Igrzyska Olimpijskie Rio de Janerio 2016, zaś po ostatnich mistrzostwach świata w Izraelu dołączyła do niego klubowa koleżanka Agnieszka Skrzypulec w klasie 470 (wspólnie z Irminą Mrózek-Gliszczyńska z z ChKŻ Chojnice wywalczyły zarówno kwalifikację dla kraju, jak i imienną do startu w Rio  – red.).

O tych i innych dokonaniach i sukcesach – m.in. o Rejsach i Żeglarzach Roku,  o dalekich wyprawach, o zwycięstwach w „tolszipach”, wspominał w sobotę, 7 listopada, w swoim sprawozdaniu za ostatnią czteroletnią kadencję, podczas Walnego Sejmiku Sprawozdawczo-Wyborczego i Statutowego, prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski.

Była też odznaka „Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego” dla Michała Jósewicza, były honorowe medale „70-lecia Polskiego Żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim” i upominki dla organizatorów i sponsorów regat, w tym dla Unity Line, JK AZS i ZOZŻ.

Delegaci zdecydowaną większością głosów przyjęli też nową wersję statutu ZOZŻ i udzielili absolutorium prezesowi i zarządowi. Na następną czteroletnią kadencję po raz kolejny wybrany został prezes Zbigniew Zalewski, a w składzie władz znalazło się sześciu nowych działaczy. Nowo wybrane władze ZOZŻ to teraz (w porządku alfabetycznym):
– Zarząd ZOZŻ: A. Armiński, J. Charkiewicz, M. Ircha, Z. Jagniątkowski, J. Kierzek, T. Kubiak, W. Seidler, P. Zbroja;
– Komisja Rewizyjna ZOZŻ: R. Czechowski, R. Drozdowski, A. Górajek, P. Ryżewski, L. Wojciechowski;
– Sąd Koleżeński ZOZŻ: Z. Andruszkiewicz, M. Korek, Z. Kowalski.

Dyskutowano też o dalszych kierunkach działania Okręgu, co znalazło się w przyjętych na koniec uchwałach i wnioskach Sejmiku, dobrym kursem na wiodące hasło – „Szczecin i Pomorze Zachodnie – żeglarską stolicą Południowego Bałtyku”. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ