< Powrót
14
sierpnia 2015
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Dariusz Olejniczak

Zaczyna się OdySea „Zjawy IV”

W sobotę 15 sierpnia, o godzinie 16, z Basenu Prezydenta w Gdyni w podróż dookoła świata wyruszy jacht „Zjawa IV”. Tym samym rozpocznie się projekt realizowany przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP poświęcony pierwszemu Polakowi, który okrążył glob – Władysławowi Wagnerowi.

Rejs podzielono na kilkadziesiąt etapów o różnej długości, inauguracyjny prowadzić będzie do Amsterdamu. Najdłuższy odcinek to żegluga przez 63 dni. Trasa wyprawy, która ma się zakończyć w 2016 roku, w większości pokrywa się z podróżą wokółziemską Władysława Wagnera z lat 1932-39.

Załoga, poza stałą kadrą oficerską i kapitanem, będzie zmieniać się na każdym etapie. Na trasie mają znaleźć się porty, które w latach 30. ub. wieku odwiedził słynny żeglarz.

Na stronie CWM czytamy m.in.: „Wyprawę zaczniemy 15 sierpnia 2015 roku w Gdyni – porcie, z którego wyruszył Wagner. Popłyniemy na Karaiby, odwiedzimy tablicę poświęconą jego pamięci na brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Potem popłyniemy do Stanów Zjednoczonych, odwiedzimy Polaków mieszkających w Chicago i Toronto. (…) Co dalej? Podobnie jak Wagner nie planował, kiedy zakończy swą odyseę, tak my nie wiemy gdzie i kiedy zakończy się nasza wyprawa”.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ