< Powrót
24
maja 2023
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe

Żagle na Wiśle w samym centrum Warszawy

Żeglarstwo ma swoje miejsce w stolicy Polski, na Wiśle. Zapraszamy na kolejną edycję Regat o Puchar Prezydenta Warszawy w dniach 2-4 czerwca w klasach Omega (Sport i Standard), Retro oraz Open.

Bazą regat będzie Plaża Rusałka (na wysokości warszawskiego Zoo). Oprócz rywalizacji żeglarskiej, zaplanowany jest szereg atrakcji dla młodszych i starszych, w tym warsztaty z żeglugi tradycyjnej – na pychu i na żaglu, warsztaty wioślarskie, spływ kajakowy po Wiśle, warsztaty SUP i warsztaty Skimboard, gry, zabawy i animacje.

Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy rozpoczną się dniem treningowym w piątek, 2 czerwca. Zapewnione zostanie zabezpieczenie na wodzie umożliwiające odbycie treningu na Wiśle oraz odbędzie się wyścig próbny.

W sobotę, 3 czerwca, rozpocznie się rywalizacja w Regatach o Puchar Prezydenta Warszawy. Aktywnie działać będzie miasteczko żeglarskie na Plaży Rusałka (od godz. 11).

W tym roku, organizatorzy dokładają wszelkich starań, by połączyć ze sobą dwa brzegi Wisły. Przez cały weekend zapewniona zostanie dodatkowa, bezpłatna przeprawa promowa. Na bulwarach im. Jana Karskiego powstanie strefa kibica, a w niej mnóstwo animacji dla dzieci i dorosłych: m. in. autorski spektakl “Ahoj Przygodo – budujemy jacht”, tańce marynarskie, nauka wiązania węzłów i wiele innych.

Zaplanowano również warsztaty i wyścig żeglugi tradycyjnej, która cieszyła się ogromną popularnością i zainteresowaniem, a ubiegłoroczni zwycięzcy już dzisiaj zapowiedzieli obronę tytułu. Wszystkie warsztaty, gry, zabawy i animacje są bezpłatne, a zapisy na nie odbywają się na stronie www.zaglewarszawskie.pl.

Oprócz regat głównych, załogi reprezentujące poszczególne dzielnice Warszawy, powalczą w sobotę 3 czerwca o miano najbardziej żeglarskiej dzielnicy. Każda załoga, która zgłosi taką chęć, będzie mogła wywalczyć w eliminacjach prawo do reprezentowania swojej dzielnicy w sobotnich regatach. Eliminacje rozegrane zostaną w tygodniu poprzedzającym Regaty.

Nagrody dla najlepszych załóg dzielnicowych wręczone zostaną w sobotnie popołudnie po zakończeniu Regat. Na koniec dnia, Wisła wypełni się kolorowymi żaglami podczas parady jachtów.

Niedziela, 4 czerwca, to kolejne atrakcje czekające na wszystkich spragnionych wody w centrum Warszawy. W programie warsztaty SUP oraz kolejne gry, zabawy i animacje w miasteczku żeglarskim na Plaży Rusałka i w strefie kibica na bulwarach im. Jana Karskiego.

Na koniec dnia nie zabraknie oczywiście oficjalnego zakończenia regat i wręczenia nagród dla najlepszych żeglarzy.

Wiatr, jak zawsze na rzece w centrum miasta, może płatać figle, trudnością będzie także prąd. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwać będzie jednak zastęp motorówek z zabezpieczenia trasy, a opiekę medyczną zapewni Stołeczne WOPR.

W tym roku prognozy hydrologiczne wyglądają bardzo obiecująco. Dzięki współpracy z sonars.pl przygotowano internetową mapę barymetryczną i oznaczono wszystkie potencjalne miejsca niebezpieczne. Link do mapy będzie ogólnodostępny na stronie regat i służyć będzie stołecznym wodniakom przez cały sezon,

Regaty można śledzić na:

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa przy współpracy z Premium Yachting i Warsaw by BOAT. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Klasy Omega i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2

PODZIEL SIĘ OPINIĄ