< Powrót
25
listopada 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Cezary Spigarski/Oficynamorska.pl
Off-Short Racing
Od lewej: Artur Burdziej, zwycięzca rywalizacji w klasyfikacji ORC, z Maciejem Kowalczukiem z Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Zakończył się cykl regat Off-Short Racing 2019

Artur Burdziej oraz Grzegorz Witer i Krzysztof Kołakowski zostali zwycięzcami tegorocznego cyklu regat załóg dwuosobowych Off-Short Racing.

W sobotę 23 listopada w restauracji El Greco w Gdyni odbyło się uroczyste zakończenie cyklu Off-Short Racing 2019. W jego skład weszło siedem pełnomorskich regat załóg dwuosobowych – WarmUp DOUBLE, Gdynia 400 DOUBLE, Pantaenius B8 Race, SummerHeat DOUBLE, Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg dwuosobowych (wyścig długi), Gdynia-Władysławowo-Gdynia i CoolDown DOUBLE.

– Sezon był intensywny i bardzo fajny – mówi Paweł Wilkowski, organizator cyklu. – Cieszy, że po raz pierwszy pojawili się zawodnicy zagraniczni – liczę, że będziemy prezentować się w przyszłości jeszcze bardziej międzynarodowo. Mam nadzieję, że ten cykl będzie się rozkręcał i zachęcimy większą liczbę uczestników do ścigania w tej trudnej formule. A jak wiemy, kategoria offshore doublehanded zaczyna zyskiwać na znaczeniu, ponieważ w tym roku zorganizowano pierwsze mistrzostwa Europy, w przyszłym będą pierwsze mistrzostwa świata, a w 2024 roku formuła ta pojawi się na igrzyskach olimpijskich.

W zawodach startowało łącznie 59 zawodników, którzy łącznie przepłynęli około 12 000 Mm. Jachty rywalizowały w trzech grupach: ORC, Open oraz – co jest tegoroczną nowością – Mini 650. Po raz pierwszy w zawodach wzięli też udział zagraniczni zawodnicy.

W klasyfikacji ORC zwycięstwo przypadło Arturowi Burdziejowi. Na drugim miejscu w klasyfikacji uplasował się Kuba Marjański, a na trzecim Michał Śliwa. Z kolei w klasie Mini 650 na podium stanęli Grzegorz Witer i Krzysztof Kołakowski, którzy we wszystkich regatach startowali razem.

– W przyszłym roku planujemy wprowadzić nową imprezę – DeepFreeze DOUBLE, która odbędzie się w połowie października – zapowiada Paweł Wilkowski. – Ale szykujemy też zmiany organizacyjne dotyczące wszystkich naszych imprez. W WarmUp DOUBLE, SummerHeat DOUBLE oraz CoolDown DOUBLE planujemy przeprowadzić krótkie wyścigi w kategorii Open, które odbywać się równolegle do głównych i nie będą się liczyły w klasyfikacji. Mają one być promocyjne, trwałyby do wieczora i są skierowane do tych żeglarzy, którzy nie są pewni swoich sił w tej formule. Z kolei wyścigi długie będziemy rozpoczynać w piątek o godzinie 22, czyli 14 godzin wcześniej niż dotychczas, żeby nie zmuszać uczestników do brania urlopów. Ponadto w każdej z imprez będą rywalizowały jachty Mini 650.

Organizatorem cyklu Off-Short Racing jest Start-Up Paweł Wilkowski we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Patronat medialny sprawuje portal Żeglarski.info.

Ranking zawodników 2019

PODZIEL SIĘ OPINIĄ