< Powrót
23
września 2019
Tekst:
Marek Winiarczyk
Zdjęcie:
mat. prasowe
seniorów

Zakończyły się VI Międzynarodowe Żeglarskie Mistrzostwa Polski seniorów

Regaty rozegrano w dniach 20-22 września w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku. Wystartowało 36 załóg w tym ekipy z USA, Kanady, Argentyny  i Rosji. Średni wiek startujących zawodników wyniósł około 70 lat. Najstarszy sternik jachtu miał 92 lata. Wśród żeglarzy była spora grupa osób z niepełnosprawnością.

Organizatorem regat była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Patronat nad regatami objął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, a mistrzostwa były współfinansowane przez Urząd Marszałkowski. Tradycyjnie jachty wypożyczyło bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej.

Zgodnie z programem otwarcie regat nastąpiło w sobotę o godzinie 9. Przez cały dzień było pochmurnie, trochę padało, ale do wieczora rozegrano 6 wyścigów eliminacyjnych w wyniku których do finału zakwalifikowało się 20 załóg.

W niedzielę nastąpiła radykalna zmiana pogody  i były znakomite warunki do żeglowania. Było słonecznie, wiatr miał siłę 2-3 B. Regaty rozpoczęto o godzinie 9. i do godziny 11.30 rozegrano 2 wyścigi finałowe. Następnie jachty spłynęły do portu nastąpiła szybka zamiana załóg i do godziny 14. rozegrano ostatnie 2 wyścigi finałowe.  Zacięta walka o miejsca na podium trwała do ostatnich metrów ostatniego wyścigu a różnice między kolejnymi załogami były minimalne co pokazują końcowe wyniki punktowe.

Regaty wygrał Waldemar Dużak z Gdańska, co było dużą niespodzianką. W pokonanym polu pozostawił wielu znanych, czołowych zawodników.

Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Każdy z zawodników otrzymał w drodze losowania nagrodę rzeczową. Wszyscy otrzymali kalendarze poświęcone tym regatom na 2020 rok, które tradycyjnie  ufundował Andrzej Stegman. Triumfatorów dekorowali –  Jolanta Piotrowska, przedstawicielka Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, oraz Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

Wyniki

1. Waldemar Dużak, Kazimierz Kulik, Magdalena Kurzawa( 9 pkt.)
2. Jacek Samsel, Wiesława Samsel, Wojciech Pleban ( 12 pkt.)
3. Bogdan Kalwasiński, Andrzej Bąkalski, Julian Michałowski (12 pkt.)
4. Sylwester Pietrucha, Adam Kochanowski, Krzysztof Buczyński ( 13 pkt.)
5. Mieczysław Korzeniowski, Jerzy Charzewski, Antoni Szytniewski ( 17 pkt. )
6. Czesław Perlicki, Jan Krukowski, Jacek Ludwiczak ( 18 pkt.)
7. Jan Drowanowski, Zbigniew Kulesza, Tadeusz Klimowicz ( 18 pkt.)
8. Jan Malicki, Roman Grajek, Maria Zienowska ( 24 pkt.)
9. Sergei Zhadobko, Aleksei Griadobitov, Irina Burmistrova ( 26 pkt.)
10. Wojciech Chodkowski, Marta Chodkowska, Jerzy Gawur ( 28 pkt.)

PODZIEL SIĘ OPINIĄ