< Powrót
2
maja 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
IceBreak 2022
Od lewej: Jacek Roszyk i Mateusz Gwóźdź - zwycięzcy IceBreak 2022.

Załoga jachtu „Smoke” zwycięża w regatach IceBreak 2022

Jacek Roszyk i Mateusz Gwóźdź na jachcie „Smoke” okazali się najlepsi w przeprowadzonych 1 maja regatach IceBreak 2022. Impreza zainaugurowała tegoroczny cykl regat załóg dwuosobowych Off-Short Racing. Jest też zaliczana do klasyfikacji Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

W skład organizowanego od sześciu lat cyklu regat załóg dwuosobowych Off-Short Racing w tym roku wchodzi aż trzynaście imprez. Pierwszą był IceBreak, który odbył się w niedzielę 1 maja.

– Inauguracja była bardzo udana – mówi Paweł Wilkowski, organizator i uczestnik regat. – Jestem szalenie zadowolony, że mieliśmy tak fajne warunki. Trochę żałuję tylko, że w ostatnich tygodniach było nieco zimniej niż zapowiadano, co wpłynęło na frekwencję – wystartowały cztery jachty. Ale bardzo cieszy, że są żeglarze, którzy chcą pływać w naszym cyklu już od samego początku.

W zawodach pierwsze miejsce zajął jacht „Smoke” z Jackiem Roszykiem i Mateuszem Gwoździem (ŻLKS Poznań).

– Było zimno, ale spodziewaliśmy się, że będzie gorzej i regaty potrwają dłużej przez brak wiatru – tłumaczy Jacek Roszyk. – „Smoke” lubi słabe i średnie wiatry, ale płaską wodę – a za Helem niestety było zafalowanie.

– Mimo że trasa została skrócona, wyścig był wymagający – dodaje Mateusz Gwóźdź. – Wiatru było w dosyć mało, ale momentami przywiewało, przez co jak wyszliśmy poza Hel, to zrobiła się fala i mieliśmy długą halsówkę do boi.

W tym sezonie załoga Smoke’a planuje również start w mistrzostwach świata ORC doublehanded w Sztokholmie oraz mistrzostwa Polski samotników i być może również załóg dwuosobowych.

Drugie miejsce zajął jacht „Vataha 2” z Pawłem Wilkowskim i Zbigniewem Zarobkiewiczem (YKP Gdynia), trzecie „Konsal” z Ryszardem Drzymalskim i Piotrem Chylareckim (niezrzeszeni), a czwarte „Arietis” z Łukaszem Wasielewskim i Tomaszem Kulasem (niezrzeszeni).

– Pływało się bardzo dobrze, aczkolwiek pozostał niedosyt – mówi Łukasz Wasielewski. – Do trzeciego miejsca zabrakło nam pięciu minut. Niestety na Bałtyku chwyciła nas dwugodzinna flauta i stąd strata. Ale i tak inauguracja sezonu 2022 była bardzo udana!

Organizatorem regat IceBreak 2022 i Off-Short Racing jest Start-Up Paweł Wilkowski. Patronat medialny nad cyklem sprawuje portal Żeglarski.info.

Strona cyklu

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
1
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ