< Powrót
9
października 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe

Niezły występ Polaków w regatach Les Voiles de St. Tropez

Wyścigi na wodach wokół francuskiego kurortu trwały od 2 do 7 października. Wystartowało ponad 250 jachtów, a w największej klasie IRC A jacht z Polski. Dwudziestoosobowa załoga Przemysława Tarnackiego, reprezentująca Ocean Challenge Yacht Club zakończyła rywalizację na trzynastej pozycji.

Polacy, żeglujący w formule Professional-Amateur startowali do tej pory na oceanicznych jachtach klasy Volvo Ocean Race 60 i 70 w regatach na Morzu Śródziemnym i Karaibach, wygrywając m.in. Heineken St. Maarten Regatta w 2016 roku. W St. Tropez załoga zadebiutowała na jachcie klasy Grand Prix. Wybór padł na 60-stopowy jacht Phoenix, zaprojektowany przez słynne biuro projektowe Judel-Vrolijk i zoptymalizowany do formuły IRC przez weterana regat o Puchar Ameryki Jasona Kera. Jacht jako „Tau Ceramica” wygrywał regaty należące do prestiżowego cyklu Rolex.

W swoim najlepszym wyścigu Polacy zajęli trzecie miejsce, a ich jacht stracił do pierwszego na mecie tylko trzy i pół minuty.

– Mijający tydzień dostarczył nam wszystkiego czego się spodziewaliśmy – mówi skipper Polaków Przemysław Tarnacki. – Konkurencja były niezwykle wymagająca, w gronie przeciwników mieliśmy m.in. zwycięzców regat Volvo Ocean Race (Franck Cammas na jachcie „Babsy”, ostateczny zwycięzca naszej klasy) oraz regat America’s Cup (Brad Butterworth na jachcie „Rambler 88”). Sam jacht był sporym wyzwaniem, ale też źródłem super wrażeń. To kolejny krok w rozwoju naszej załogi, a coraz wyższy poziom prezentowany każdego dnia utwierdza nas w przekonaniu, że zmierzamy we właściwym kierunku.

Taktykiem w polskiej załodze był Jens Lindner, dwukrotny uczestnik regat o Puchar Ameryki.

– Jestem pełen uznania dla załogi, która podjęła się tak ambitnego zadania jak start, w zasadzie z marszu, na jachcie tej klasy – opowiada. – Nie ustrzegliśmy się oczywiście błędów, ale prędkość w jakiej Polacy uczyli się nowej rzeczywistości i ich zaangażowanie zasługują na najwyższy żeglarski respekt.

Więcej informacji:
www.oceanchallenge.club
www.lesvoilesdesaint-tropez.fr
www.tarnacki.com

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ