< Powrót
24
sierpnia 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera, www.polishmatch.pl
Załoga Przemysława Tarnacki,ego

Załoga Przemysława Tarnackiego wygrywa #pmt100 w Szczecinie!

Załoga Albert Riele Sailing Team w składzie Przemysław Tarnacki, Jacek Przybylak, Bartosz Bartnicki i Przemysław Płóciennik wygrała w Szczecinie jubileuszowe 100 regaty Polish Match Tour, zaliczane do rankingu Puchar Świata World Sailing w randze grade 2.  W finale pokonali duńską załogę Borch Racing Team.

W trzydniowych wyścigach udział wzięło 10 załóg z Polski, Niemiec, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Szczecińskie regaty były pierwszymi w tym sezonie na świecie zaliczanymi do match racingowego rankingu Pucharu Świata z tak wysokim współczynnikiem. Mimo problemów, organizatorom udało się zgromadzić na starcie międzynarodowe grono, z których aż pięć załóg sklasyfikowanych jest w czołowej 20 rankingu światowego, co zapowiadało bardzo wysoki poziom rywalizacji.

Pierwszego dnia, mimo słabego i zmiennego wiatru, udało się rozegrać 32 wyścigi eliminacyjne. Bardzo dobrze radziły sobie dwie polskie załogi Patryka Zbroi i Przemysława Tarnackiego, widniejąc na czele tabeli z sześcioma wygranymi wyścigami. Kolejne miejsca zajmowały z 4 i 3 punktami załogi Borcha, Kjaera, Harasimowicza i Tarasiuka. Niespodziewanie słabo pływały faworyzowane ekipy van Beeka i Whitfielda.

W sobotę dokończono rundę eliminacyjną do 45 wyścigów, którą dzięki doskonałej końcówce wygrał Tarnacki, ale tyle samo po 7 punktów zgromadzili Borch i Zbroja. Grono ćwierćfinalistów uzupelnili Kjaer, Tarasiuk, Harasimowicz i Whitfield. Tarnacki wygrywając eliminacje zapewnił sobie start od razu w półfinałach, natomiast w sobotnich ćwierćfinałach Borch pokonał 3-0 Whitfielda, Zbroja również 3-0 Harasimowicza a Kjaer po zaciętej walce 3-0 Tarasiuka.

Niedzielę rozpoczęły półfinały, w których Tarnacki wybrał jako konkurenta Emila Kjaera, dlatego drugą parę stworzyli Borch i Zbroja. Oba polsko-duńskie półfinały rozpoczęły się od wygranych załóg z Danii, jednak w kolejnych Polacy odrobili straty. Oba półfinały rozgrywane w silnym wietrze były bardzo zacięte i o wygranych decydowały pojedyncze sytuacje i błędy. W efekcie w obu dopiero piąty, ostatni wyścig zdecydował o awansie do finału. „Kropkę nad i” postawili Tarnacki i Borch, eliminując Kjaera i Zbroję do walki o trzecie miejsce, z której zwycięsko wyszedł młody Duńczyk.

Finał to dużo ostrej walki i zwrotów akcji. Pierwszy wyścig wygrał Tarnacki, mimo że Borch prowadził, ale nie udało mu się wykonać nałożonej kary. W drugim Borch popłynął bezbłędnie i doprowadził do remisu oraz decydującego wyścigu. Po 66 rozegranych wyścigach w całych regatach, o zwycięstwie miał zdecydować ostatni. Ze startu minimalnie lepiej wyszedł Tarnacki i skutecznie obronił się przed dynamicznymi atakami Duńczyków, dowożąc do mety prowadzenie i zwycięstwo w całych jubileuszowych 100 regatach Polish Match Tour.

Wyniki Szczecin Match Race 2020, Grade 2:
1. Przemysław Tarnacki – Albert Riele Sailing Team
2. Jeppe Borch (DEN) – Borch Sailing Team
3. Emil Kjaer (DEN) – Downhill Racing Team
4. Patryk Zbroja – KS Dobra Marina
5. Piotr Harasimowicz – HRM Racing Team
6. Igor Tarasiuk – HRM Racing Team Youth
7. Matt Whitfield (GBR)
8. Jelmer van Beek (NED) – Dutch Wave Team
9. Bernardo Low-beer (BRA)
10. Jens Hartwig (GER) – Hartwig Match Team

Kolejne regaty z cyklu Polish Match Tour odbędą się 18-20 września w Szczecinie i będą to międzynarodowe Mistrzostwa Polski.

Z regat prowadzona była transmisja video wraz z komentarzem na żywo oraz wywiady z zawodnikami i analizy wyścigów, wszystko dostępne na profilu facebookowym.

Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour i MT Partners. Partnerami miasto Szczecin, Sail – Żeglarski  Szczecin, Pomorze Zachodnie oraz Harken, Centrum Żeglarskie Szczecin, NFUN Yachting, Super Yachts, Polski Związek Żeglarski i wodoaktywni.com, portal Żeglarski.info, jachting.com oraz nowezagle.pl

Więcej informacji: polishmatch.pl

PODZIEL SIĘ OPINIĄ