< Powrót
2
czerwca 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Lloyd Images
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński

Załoga Przybytek Kołodziński z nominacją do Tokio!

Załoga Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński będzie reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 49er. Rekomendację dla gdańskiej załogi jednogłośnie zatwierdził Zespół Decyzyjny PZŻ, formalnie musi tę nominację zatwierdzić jeszcze PKOL. Tym samym znamy już pełny skład żeglarskiej reprezentacji Polski, która wystartuje w Tokio.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński wygrali krajowe eliminacje o prawo startu w igrzyskach z załogą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Jednak we wrześniu ubiegłego roku, podczas regat Kieler Woche, Paweł Kołodziński uległ wypadkowi. Po uderzeniu skrzydłem niemieckiej łódki, doznał złamania kości udowej i prosto z wody trafił na blok operacyjny. Kontuzja okazała się bardzo poważna i wyeliminowała go z uprawiania sportu na wiele miesięcy.

W tej sytuacji Polski Związek Żeglarski postanowił poczekać na ogłoszenie imiennej kwalifikacji w klasie 49er, gdyż nie wiadomo było, czy załoga zdąży wrócić do sportu i do formy przed igrzyskami. Na szczęście, dzięki determinacji i fachowo prowadzonej rehabilitacji Paweł po sześciu miesiącach wrócił do treningów, a załoga prezentuje coraz lepszą formę. W tej sytuacji Polski Związek Żeglarski postanowił przyznać Łukaszowi i Pawłowi oficjalną nominację na igrzyska w Tokio.

– Cieszymy się z otrzymanej nominacji na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 – mówią Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. – To wynik naszej determinacji, ciężkiej pracy, ale także współpracy z wieloma osobami. Nad przygotowaniami naszej załogi, a także całego 49er Team Polska czuwa Paweł Kacprowski. Wspierają nas w naszej pracy trenerzy przygotowania fizycznego, psycholog sportowy i zespół medyczny Rehasport. Poświęcilismy wiele uwagi, by wypracować najlepszą formę fizyczną  oraz mentalną. Każdy cykl olimpijski się od siebie różni. Tak było i tym razem. Światowa pandemia, przełożone igrzyska, kontuzja Pawła – będzie co wspominać. Najważniejsze, że nawet przez chwilę nie zwątpiliśmy w realizację naszych planów. I teraz z imienną nominacją wypatrujemy rywalizacji olimpijskiej w Enoshimie. Aktualnie przebywamy na ostatnim, zagranicznym zgrupowaniu w hiszpańskim Santander. Wybraliśmy ten akwen, by mieć kontakt z oceaniczną falą i prądami wody. W połowie miesiąca będzie okazja, by pościgać się z europejską czołówką.

Polska w żeglarskiej części Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 wystawi swoich reprezentantów w sześciu z dziesięciu konkurencji. Oprócz ogłoszonej dzisiaj załogi w klasie 49er, biało-czerwone barwy reprezentować będą Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX), Piotr Myszka (RS:X), Zofia Klepacka (RS:X), Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470) oraz Magdalena Kwaśna (Laser Radial). Polakom nie udało się zdobyć kwalifikacji w klasach: Laser Standard, Finn, 470 mężczyzn i Nacra 17.

Rywalizacja na olimpijskim akwenie w Enoshimie rozpocznie się 25 lipca, a zakończy 4 sierpnia. W historii igrzysk olimpijskich polscy żeglarze zdobyli na razie cztery medale: Mateusz Kusznierewicz w klasie Finn wywalczył złoto w Atlancie (1996) i brąz w Atenach (2004), Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński sięgnęli zaś po brązowe medale w windsurfingowej klasie RS:X (Londyn 2012).

Program igrzysk

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ