< Powrót
28
lipca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
załóg dwuosobowych

Załogi dwuosobowe rozpoczęły walkę o Morskie Żeglarskie Mistrzostwo Polski

Trzynaście jachtów i dwadzieścioro sześcioro żeglarzy punktualnie o godzinie 12 w sobotę 28 lipca rozpoczęło zmagania w Summerheat DOUBLE – Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg dwuosobowych ORC 2018.

Regaty załóg dwuosobowych, które w tym roku mają rangę Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC, przyciągnęły na start wielu doskonałych żeglarzy. Spośród trzynastu jachtów uczestniczących w zmaganiach dziesięć walczy o mistrzostwo Polski ORC, a trzy pozostałe łódki rywalizują w grupie Open w ramach regat SummerHeat DOUBLE. Wśród zawodników walczących w ORC znalazł się m.in. Andrzej Kopytko (Ocean17), uczestnik transatlantyckich regat samotników OSTAR 2017 i Szymon Kuczyński (Jacht Klub Kamień Pomorski), który w tym roku jako trzeci Polak opłynął świat w rejsie solo non-stop.

– Podszedłem do Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg jednoosobowych i do tych regat trochę z marszu, ale nie chciałem tracić czasu na przygotowania – mówi Szymon Kuczyński. – Cały czas na łódce jest coś robione pod kątem regat i z biegiem czasu wyniki powinny być coraz lepsze. Na mistrzostwach samotników byłem ósmy, na Nord Cupie trzeci – zobaczymy, jak będzie tutaj. Mamy najwolniejszą łódkę w stawce, a prognoza nam nie sprzyja.

W mistrzostwach wystartował też Kuba Marjański (AKM Gdańsk), który 15 lipca zdobył srebrny medal na Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg jednoosobowych.

– Zobaczymy, czy uda się zdobyć kolejny medal, bo pogoda będzie rozdawać karty – mówi Kuba Marjański. – Prognoza jest zmienna, więc jak ktoś dobrze się wstrzeli w dobre miejsce, to ma większe szanse. Na pewno będziemy walczyć.

W SummerHeat DOUBLE – Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski płynie również Joanna Pajkowska, samotniczka i zwyciężczyni transatlantyckich regat załóg dwuosobowych TwoSTAR 2017, z Aleksandrem Nebelskim. Nie uczestniczą oni jednak w wyścigu, ale dbają o bezpieczeństwo innych żeglarzy.

– Jesteśmy łódką osłonową lub, jak to ładnie nazywają, aniołem – mówi Joanna Pajkowska. – Ludziom ten pomysł się podoba, bo jednak wszyscy jesteśmy amatorami. Podczas regat będziemy wywoływać załogi przez radio i upewniać się, że wszystko jest w porządku. Też płyniemy we dwójkę, jak reszta uczestników, ale będziemy mogli wspomagać się silnikiem.

Uroczystość otwarcia regat rozpoczęła się o godzinie 10, a uczestniczyli w niej organizatorzy, zawodnicy, sędziowie oraz Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego. O godzinie 12 jachty rozpoczęły wyścig. Trasa, którą muszą pokonać żeglarze liczy około 300 Mm i biegnie z Gdyni w stronę boi Ölands Södra Grund, Łeby i z powrotem do Gdyni. Powrotu pierwszych załóg można się spodziewać w poniedziałkowy wieczór.

Uroczyste zakończenie SummerHeat DOUBLE – Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC 2018 odbędzie się w niedzielę 12 sierpnia o godzinie 13 w Gdyni podczas targów Wiatr i Woda.

Zmagania żeglarzy można obserwować na trackingu.

 

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ