< Powrót
17
czerwca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Lotos Nord Cup Gdańsk
Michał Korneszczuk (w środku) podczas Dr Irena Eris ORC European Championship 2017 w Gdańsku.

Zapowiada się 600 jachtów w Lotos Nord Cup Gdańsk

W środę 24 czerwca rusza 15. edycja regat Lotos Nord Cup Gdańsk. Jej organizator Michał Korneszczuk opowiedział nam o przygotowaniach, udziale reprezentantów Polski i programie imprezy.

– Jak idą przygotowania do 15. edycji Lotos Nord Cup Gdańsk?

– Nie są łatwe, nigdy nie było tak mało czasu na przygotowanie regat, a mamy już prawie 300 zgłoszonych jachtów, docelowo zaś spodziewamy się 600. Poprzeczka jest zawieszona wysoko. Super, że większość naszych partnerów i sponsorów, włącznie z miastem Gdańsk, grupą Lotos i Pantaeniusem, jest z nami i wspiera nas w tych wysiłkach.

– Pandemia COVID-19 wpłynęła na kształt imprezy?

– Jeszcze w kwietniu podjęliśmy decyzję, że pierwotny harmonogram, który tak jak w ubiegłych latach zakładał przeprowadzenie regat w ciągu 10 dni, trzeba zmienić, ponieważ nie wiedzieliśmy, jakie będą limity w liczbie zawodników. W ekstremalnej wersji regaty trwałyby cztery tygodnie. Ostatecznie ustaliliśmy, że Lotos Nord Cup Gdańsk rozegra się między 24 czerwca a 12 lipca. Z małą przerwą w środku jest to 17 dni wyścigów. Choć nie ma takich wymogów, staramy się odseparować grupy zawodników.

Lotos Nord Cup Gdańsk

W regatach Lotos Nord Cup Gdańsk rywalizować będzie m.in. klasa Laser.

– Co jeszcze się zmieni?

– Choć nie ma obostrzeń związanych z przebywaniem w marinach, dmuchamy na zimne i dbamy o bezpieczeństwo zawodników, trenerów i obsługi regat. Postawimy na komunikację elektroniczną, nie będzie na przykład tradycyjnej tablicy ogłoszeń, a instrukcja żeglugi będzie dostępna przez portal Upwind24. Komunikaty będzie można czytać nie tylko za pośrednictwem smartfona czy laptopa, ale też na telewizorach, które zostaną ustawione w marinie na świeżym powietrzu. Również konkurs nagród, który organizowaliśmy zawsze podczas zakończenia regat, przenosimy do internetu. Myślimy zresztą, żeby ze względów ekologicznych, jak najwięcej rzeczy robić elektronicznie również w przyszłości.

– Wielu naszych sportowców, w tym członków kadry narodowej, trenuje i ściga się w Polsce. Tegoroczna edycja Lotos Nord Cup Gdańsk będzie najsilniej obsadzoną w historii?

– Niewykluczone, choć lista startowa wciąż się buduje. Na pewno w klasie Finn wystartuje Piotrek Kula, ale w Górkach Zachodnich będzie można spotkać praktycznie całą kadrę olimpijską, co się wcześniej nie zdarzało. Jeżeli program przygotowań im pozwoli, mam nadzieję, że inni reprezentanci też popłyną. Na pewno będzie można spotkać Pawła Kołodzińskiego, który  zaangażował się w pomoc przy prowadzeniu naszego Facebooka.

Lotos Nord Cup Gdańsk

– Jaki jest program Nord Cupu?

– Zaczynamy 24 czerwca trzydniowymi regatami z trzema klasami Laser – Standard, Radial i 4,7. Po ich zakończeniu ruszy morski wyścig Orvaldi B8 Race. Od soboty 27 czerwca startują klasy mieczowe – Finn, Europa, O’pen Skiff i L’Equipe, a od wtorku 30 czerwca Optimisty w grupach A i B w Vector Sails Cup. Potem zaplanowaliśmy regaty z klasami FD, Hobie Cat, Nautica 450, Delphia 24 i 420 oraz – dla jachtów morskich – Bursztynowy Puchar Neptuna i Pantaenius Nord CUP classic. W weekend 11-12 lipca, po kilku dniach przerwy, zakończymy imprezę zmaganiami klas Korsarz, 505 i J/70. Przygotowaliśmy też imprezy towarzyszące. Wspólnie z deweloperem inwestycji Sol Marina zorganizujemy dwa wyścigi dla trenerów klasy Laser i Optimist. Nagrody są atrakcyjne, więc liczymy, że zainteresowanie będzie duże, a doping zawodników gorący. Nad całym Lotos Nord Cupem czuwać będzie doświadczona ekipa sędziowska, którą od 14 lat dowodzi Tomasz Sawukinas.

– To 15. edycja regat Nord Cup. Można się spodziewać jubileuszowych atrakcji?

– Na pewno tradycyjnie przyznamy tytuł „Boat of the Week” dla najlepszej łódki, przy czym w tym roku wiązać się z nim będzie atrakcyjna nagroda od Helly Hansen Polska. A największą jubileuszową atrakcją będzie fakt, że udało się w trudnych warunkach te regaty zorganizować. Będziemy się starać, żeby wszyscy wyjechali uśmiechnięci i zadowoleni ze spędzenia wspólnego czasu na wodzie.

Strona imprezy

Lotos Nord Cup Gdańsk

PODZIEL SIĘ OPINIĄ