< Powrót
25
sierpnia 2015
Tekst:
opr. IM
Zdjęcie:
Paweł Bielecki / 49er Grand Prix Gdynia
49er w Gdyni w 2014 roku.

Zapowiada się widowisko – 49er polatają w Gdyni!

Piąta, jubileuszowa edycja 49er Grand Prix Gdynia 2015 odbędzie się w dniach 28- 30 sierpnia 2015 roku. Nad wody Zatoki Gdańskiej zawita krajowa elita tej widowiskowej klasy.

Będziemy mogli podziwiać między innymi brązowych medalistów niedawno zakończonych mistrzostw Europy klasy 49er Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego (AZS AWFiS Gdańsk), z Energa Sailing Team Poland, którzy bronić będą tytułu wywalczonego w ubiegłym roku.  

49er Grand Prix Gdynia to jedna z niewielu okazji, aby zobaczyć najlepsze polskie załogi tej olimpijskiej konkurencji w bezpośredniej rywalizacji na polskich akwenach. To także ważny sprawdzian dla całej polskiej reprezentacji przed Mistrzostwami Świata w Argentynie, które wyłonią polskiego reprezentanta na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński poznali już smak regat olimpijskich na akwenie w Weymouth. Teraz w wyścigu do Brazylii mają groźnych krajowych rywali. Mimo znakomitej atmosfery w całym zespole prowadzonym przez trenera Pawła Kacprowskiego, każdej załodze zależy na jak największej liczbie zwycięstw, aby podnosić poziom własnej pewności, dlatego też rywalizacja przy gdyńskiej plaży zapowiada się bardzo ekscytująco.

W tym roku, wyjątkowo, regaty zostaną zainaugurowane wyścigiem nocnym. Energa Night Race odbędzie się w piątek 28 sierpnia o godz. 21.30. Start, tradycyjnie, zlokalizowany będzie na plaży miejskiej, a łodzie zawodników zostaną w specjalny sposób podświetlone. Regularne wyścigi planowane są na sobotę i niedzielę (29-30 sierpnia), od godziny 11. Trasa będzie ustawiona wzdłuż plaży miejskiej i Bulwaru Nadmorskiego.

Na kibiców czeka wiele atrakcji. Poza komentarzem na żywo wyścigów latających łodzi, będzie można skorzystać z plażowych atrakcji przygotowanych przez Jump City oraz Pure Jatomi CH Klif.

Program:

Piątek, 28 sierpnia:
20.00 – ceremonia otwarcia – plaża miejsca w Gdyni
21.30 – wyścig nocny – Energa Night Race – plaża miejsca w Gdyni

Sobota, 29 sierpnia
11.00 – wyścigi eliminacyjne wzdłuż plaży miejskiej i bulwaru nadmorskiego

Niedziela, 30 sierpnia
11.00 – wyścigi eliminacyjne wzdłuż plaży miejskiej i bulwaru nadmorskiego
14.00 – wyścig medalowy wzdłuż plaży miejskiej i bulwaru nadmorskiego
18.00 – ceremonia zakończenia regat i dekoracja zawodników – InfoBox Gdynia

Patronat honorowy objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Partnerami regat są: Delphia Yachts Kot, Nautica Watches, Garmin, Coca-Cola, Jump City, Pure Jatomi CH Klif, Pomorski Związek Żeglarski.

Olimpijska klasa 49er to bardzo szybka łódź typu skiff. Dwuosobowa załoga żegluje na trapezach, czyli specjalnych szelkach i linkach zaczepionych do masztu. Jacht wyposażony jest w trzy żagle: grot, fok oraz lekki, kolorowy genaker, który sprawia, że łódź niemal frunie nad wodą. Optymalna waga załogi mieści się w przedziale 152-162kg.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ