< Powrót
21
czerwca 2016
Tekst:
tef
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Zapraszamy na atrakcje Święta Morza

Pod znakiem Święta Morza upłynie w Gdyni najbliższy weekend, 24-26 czerwca. Każdy miłośnik morza znajdzie w nim coś dla siebie.

Święto Morza w Gdyni odbędzie się w tym roku po raz czwarty. Jest to wydarzenie tworzone przez kilka organizacji i instytucji morskich, we współpracy z władzami Gdyni. Nawiązuje do Święta Morza odbywającego się w tym mieście przed drugą wojną światową.

W tegorocznym programie jest 28 wydarzeń. Pierwsze imprezy już się odbyły albo trwają. Wczoraj, 20 czerwca można było podziwiać pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych na morzu (na zdjęciach), który jak co roku zgromadził wielu widzów.

Wczoraj także rozpoczęła się kolejna edycja projektu Pomorskiego Związku Żeglarskiego „Pomorze na morze”. W jego ramach trzy jachty – „Copernicus”, „Purga” i „Lobo de Mar” – zabierają za darmo w krótkie rejsy z Gdyni po Zatoce Gdańskiej wszystkich chętnych. Potrwają one do niedzieli. Zapisało się prawie 500 osób. 

Oficjalna inauguracja Święta Morza rozpocznie się w piątek, 24 czerwca o godz. 18 mszą św. w intencji ludzi morza, odprawioną pod przewodnictwem ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka, przy ul. Portowej w Gdyni. Później nastąpi przemarsz uczestników na Skwer Kościuszki pod Płytę Marynarza Polskiego. Uroczysty salut odda przy tej okazji okręt-muzeum „Błyskawica”.

Po raz drugi „Błyskawica” odda salut 26 czerwca w samo południe, podczas oficjalnych uroczystości Święta Marynarki Wojennej, które tradycyjnie wypada w ostatnią niedzielę czerwca. Z tej okazji MW udostępni do zwiedzania okręt rakietowy i podwodny. Tego dnia otwarte zostaną również podwoje Muzeum Marynarki Wojennej.

Okręty nie będą jedynymi jednostkami, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznego Święta Morza. Zwiedzać będzie można również statek handlowy. W Gdyni pojawią się też pomeranki, tradycyjne łodzie kaszubskie z Jastarni, którymi będzie można nawet popływać.

Będzie także okazja do zaprezentowania morskich kulinariów. Na Skwerze Kościuszki odbędzie się Festiwal Produktów Regionalnych „Smaki Morza”. W jego ramach przewidziano pokazy i warsztaty kulinarne ze śledziem, dorszem i flądrą w roli głównej. Na stoiskach pojawią się znani kucharze, m.in. Tomasz Jakubiak.

Będzie też coś dla umysłu. 25 czerwca planowany jest Piknik Oceanograficzny, podczas którego zapoznać się będzie można z morzem od strony naukowej. Z kolei Akademia Morska w Gdyni zaprasza na Święto Nawigacji.

To nie koniec. Cudawianki, Biała Sobota w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, uroczyste rozpoczęcie długodystansowych regat Gdynia – Ventspils – Gdynia, dzień otwarty Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńska Mila Nurkowa, pokazy w wykonaniu Gdyńskiego WOPR, koncert chóru „Zawisza Czarny”, kontener prezentacyjny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej a nawet bokserki Turniej o Puchar Bombardierów z Wybrzeża – oto kolejne atrakcje tegorocznego Święta Morza w Gdyni, na które zapraszają organizatorzy.   

Wśród nich są Urząd Miasta Gdyni, Liga Morska i Rzeczna, Marynarka Wojenna RP, Pomorski Związek Żeglarski (koordynator całości imprezy), Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, Akademia Morska w Gdyni, Urząd Morski w Gdyni, miasto Jastarnia i Muzeum Marynarki Wojennej. 

Plakat

Więcej znaleźć można na stronie: www.swietomorza.eu. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ