< Powrót
18
października 2019
Tekst:
Maciej Cylupa
Zdjęcie:
Gwidon Libera
match

Zapraszamy na meczowe ostatki w Rybniku!

19 i 20 października zostaną rozegrane regaty Rybnik Match Race zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach weźmie udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec i Rosji. Planowana jest pionierska testowa relacja na żywo z wykorzystaniem 5 kamer i drona dostępna na YouTube na kanale Polish Match Tour.

Będzie to już 5. edycja jesiennych regat na południu Polski, zamykająca sezon meczowy w Polsce. Tegoroczna obsada potwierdza duże zainteresowanie imprezą wśród załóg zagranicznych umacniając, tą w sumie jeszcze młodą imprezę w kalendarzu regat World Sailing.

– Na starcie zobaczymy 10 załóg, ale ciężko jest wskazać faworytów – zapowiada Maciej Cylupa, organizator Polish Match Tour. – Na pewno groźnym będzie Igor Tarasiuk, brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Polski i Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Liczyć się będą obie załogi z Rosji, Denis Shapovalov i Pavel Zimin. Stawka jest bardzo wyrównana, więc na pewno będzie wiele emocji i ciekawych pojedynków. Warto zaplanować sobie czas i przyjechać nad Zalew lub włączyć nasz kanał na YouTube i Facebooku, aby pooglądać zmagania, bo będziemy transmitować regaty na żywo! W piątek treningi, w sobotę eliminacje a w niedzielę półfinały i finały.

Runda eliminacyjna polega na serii wyścigów każdy z każdym czyli każdy załoga popłynie w 9 wyścigach. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0 punktów. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw-punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie ok 50 krótkich wyścigów-meczów eliminacyjnych w formule 1 na 1 a po nich finały dla najlepszych 4 załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 4 sędziów i 2 arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Organizatorzy regat zapewniają 4 jednakowe regatowe jachty Skippi 650 Match. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata. Regaty odbędą się w bezpośredniej bliskości brzegu w okolicy Zapory na Zalewie Rybnickim.

Lista startowa Rybnik Match Race 2019
1. Jens Hartwig – HARTWIG Match Team – NIemcy
2. Tomasz Feret – Electrum Sailing Team – SKŻ Powidz
3. Denis Shapovalov – Rosja
4. Igor Tarasiuk – HRM Racing
5. Radosław Żurek – Między Żaglami
6. Michał Gryglewski – Sail2Win
7. Pavel Zimin – Rosja
8. Tomasz Szymański – Gladan Inc.
9. Wiktor Plitko – OKŻ
10. Maciej Cylupa – PMT Media Team

Organizatorem regat Rybnik Spring Cup są MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour. Bazą regat jest Hotel Stodoły przy ulicy Cisowej w Rybniku. Otwarcie regat planowane jest w sobotę o godz. 09. Wyścigi odbędą się w sobotę w godzinach 10-18 i w niedzielę w godzinach 10-16.

Partnerami regat jest Miasto Rybnik, MUSTO – Kees International Polska, Harken, Bryt Sails , AVA Marine i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i fanpage na FB.

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ