< Powrót
19
czerwca 2015
Tekst:
Andrzej Minkiewicz
Zdjęcie:
Dariusz Olejniczak
"Empatia Polska" w gdyńskiej marinie.

Zapraszamy na pokład „Empatii”

Fundacja Empatia zaprasza do zwiedzania jachtu „Empatia Polska”. Niezwykłą jednostkę będzie można zobaczyć i wejść na jej pokład 22 i 27 czerwca, w ramach trwającego w Gdyni Święta Morza.

„Empatia Polska” to jacht przeznaczony dla niepełnosprawnych żeglarzy, z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Bez problemu korzystać z niego mogą także seniorzy. Powstał na potrzeby Fundacji Empatia działającej na rzecz integracji społecznej. Podstawowym jej celem jest przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu osób niepełnosprawnych, ludzi starszych i młodzieży z biednych i wielodzietnych rodzin. Fundacja chce również nieść pomoc ludziom z tzw. problemem wypalenia. Jej misją jest propagowanie integracji wszystkich ludzi, niezależnie od stopnia ich niepełnosprawności, wykształcenia, zamożności, czy kraju pochodzenia.

Dzieje się to poprzez podejmowanie działań mających na celu z jednej strony stawianie wyzwań podnoszących samoocenę ludzi niepełnosprawnych, z drugiej poprzez organizowanie niezapomnianej przygody pod żaglami na dużych jednostkach morskich oraz na barkach motorowych w rejsach śródlądowych.

Istnieją dwa powody, dla których jednostki żaglowe tak dobrze sprawdzają się przy realizacji misji Fundacji Empatia. W dzisiejszych czasach niewiele osób niepełnosprawnych zetknęło się z przygodą, jaką daje pływanie na jachtach czy statkach, sprzyjające podniesieniu ich pewności siebie , otwartości, satysfakcji i nabywaniu gotowości do przekraczania granic. Ponadto żeglowanie wymaga pracy zespołowej, dzięki czemu załoga uczy się jak rozpoznawać wrodzone zdolności i mocne strony, jak ze sobą rozmawiać, wzajemnie się motywować oraz w jaki sposób obcować z ludźmi, z którymi w innych okolicznościach nigdy by się nie spotkali.

Jachtem może płynąć 6-7 osób, w tym 4-5 osób niepełnosprawnych z ograniczeniami ruchu. Podczas Święta Morza w Gdyni jacht będzie udostępniony wszystkim, którzy chcą zapoznać się z problematyką żeglarstwa osób niepełnosprawnych, w godzinach 10-18,  w poniedziałek  22 czerwca oraz w sobotę 27 czerwca.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ