< Powrót
19
listopada 2018
Tekst:
Krzysztof Komorowski
Zdjęcie:
Cezary Spigarski
Pucharu Bałtyku Południowego
Regaty Gdynia – Władysławowo – Gdynia, które w tym roku odbyły się po raz 59, od początku biorą udział w klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego.

Zaproszenie na Galę Pucharu Bałtyku Południowego

Uroczysta gala z okazji zakończenia Pucharu Bałtyku Południowego oraz Grand Prix – zakończenie sezonu żeglarskiego na Zalewie Wiślanym odbędzie się 1 grudnia o godz. 17 w hotelu „Młyn” w Elblągu.

Już po raz szósty odbędzie się podsumowanie zmagań żeglarzy pływających po wodach Morza Bałtyckiego, Zatoki Gdańskiej, Zalewu Wiślanego i Kaliningradzkiego, w klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego. Gospodarzem spotkania w tym roku będzie marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Puchar Bałtyku Południowego został wymyślony w 2013 roku przez pięć organizacji żeglarskich: Elbląski Okręgowy Związek Żeglarski, Kaliningradzką Federację Żeglarską, Gdańską Federację Żeglarską, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski i Pomorski Związek Żeglarski. Inicjatywę poparli  marszałkowie trzech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego, którzy na I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej w Elblągu w lipcu  2013 r. zadeklarowali objęcie Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego patronatem.

Corocznie  marszałkowie województw na zmianę  wspierają organizację Pucharu Bałtyku Południowego fundując puchary i nagrody dla zwycięskich załóg.

W 2018 roku żeglarze rywalizowali w 22 takich imprezach. Regaty podzielono na dwie kategorie: morską oraz zatokową, a te na  trzy grupy pomiarowe jachtów: ORC, KWR, Open. Dla grupy  ORC  zorganizowano sześć regat zatokowych i cztery morskie.  W grupie KWR – piętnaście regat zatokowych, pięć morskich, a w Open – dziesięć  zatokowych  i siedem morskich.

Klasyfikacja generalna 2018

Gala i zakończenie sezonu rozpoczną się w sobotę 1 grudnia o godzinie 17 w hotelu „Młyn” w Elblągu (ul. Kościuszki 132).

PODZIEL SIĘ OPINIĄ