< Powrót
7
lutego 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
W Pucku tego dnia zawsze składane są kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.

Zaślubiny i urodziny. Puck i Gdynia świętują

Już w najbliższą sobotę 10 lutego w Pucku odbędą się uroczystości 104. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Atrakcją będzie m.in. 104-metrowa flaga Polski. Swoje 98. urodziny będzie obchodzić Gdynia. Tu także szykuje się dużo wydarzeń dla mieszkańców i turystów.

W sobotę Puck będzie świętował, a uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych oraz wojskową asystą honorową rozpoczną się na Starym Rynku w Pucku o godz. 9.20. Już o godz. 10 w puckiej farze odbędzie się uroczysta msza św. Około 11.20 nastąpi przemarsz z kościoła do portu rybackiego, gdzie przewidziano dalsze obchody przy pamiątkowym słupku. Po przemówieniach i wręczeniu odznaczeń Ligi Morskiej i Rzecznej, delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Tradycyjnie pierwsza wiązanka zostanie złożona na wody Zatoki Puckiej przez załogę śmigłowca z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Na wydarzeniu pojawi się 104-metrowa flaga Polski z Fundacji Mielnica.

Imprez towarzyszących tym uroczystościom będzie dużo, bo miasto Puck zapowiada m.in. Konferencję Zaślubinową w ratuszu (piątek, 9 lutego), Zaślubinowy Turniej Szachowy w Bibliotece Publicznej w Pucku (sobota, 10 lutego), X Zaślubinowe Morsowanie (niedziela, 11 lutego) czy pokazy „Iskry Niepodległej”, który od piątku 9 lutego do niedzieli 11 lutego będzie można oglądać na Starym Rynku.

To tylko niektóre z licznych atrakcji i imprez towarzyszących 104. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.

O wszystkich imprezach można przeczytać tutaj.

Nadchodząca sobota i weekend to nie tylko święto w Pucku. Swoje 98. urodziny będzie obchodzić w tym czasie również Gdynia. Z tej okazji miasto przygotowało sporo wydarzeń i atrakcji, w których mieszkańcy „miasta z morza i marzeń” oraz turyści będą mogli wziąć udział.

Główne obchody zaplanowano na sobotę, 10 lutego o godz. 12, kiedy to odbędzie się uroczyste składanie kwiatów przy pomniku Polski Morskiej.

– Zapraszamy wszystkie organizacje, wszystkich chętnych, którzy chcą w ten sposób oddać hołd całej naszej historii – zaprasza Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Tego samego dnia w Teatrze Miejskim w Gdyni podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni zostaną wręczone medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni, a na gdyńskiej Plaży Śródmieście odbędzie się wydarzenie plenerowe „Podniebny Taniec 250 Dronów” (ta impreza jest uzależniona od pogody). Natomiast do Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji w urodzinową sobotę wstęp jest bezpłatny.

To oczywiście nie jedyne wydarzenia nawiązujące do urodzin Gdyni.

Więcej można przeczytać tutaj

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
1
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ