< Powrót
5
lutego 2019
Tekst:
IM
Zdjęcie:
Narodowe Archiwum Cyfrowe
zaślubiny 10 lutego 1920 r.
Wkroczenie wojsk polskich do Pucka – „zaślubiny Polski z morzem” 10 lutego 1920 roku.

Zaślubiny Polski z morzem 99 lat później…

99 lat temu, 10 lutego 1920 roku odbyły się w Pucku zaślubiny Polski z Bałtykiem. Generał Józef Haller wrzucił do wody pierścień – symbol odzyskania dostępu do morza. Uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie odbędą się w Pucku i we Władysławowie.

Przed blisko 100 laty w czasie uroczystości w Pucku generał wypowiedział pamiętne zdania: „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”.

Józef Haller jako dowódca II Brygady Legionów, dowódca Armii Polskiej we Francji.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

W Pucku obchody zaczną się 10 lutego o 9.30 na Starym Rynku. Następnie w puckiej farze o godz. 10 koncelebrowana będzie msza św., a od 11.40 dalsza część uroczystości zaplanowana została w porcie rybackim. Odbędzie się m.in. wręczenie Pierścieni Hallera. W południe nastąpi złożenie wieńca ze śmigłowca na wodach Zatoki Puckiej, a następnie kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Hallera. Uroczystości zakończy o godz. 16 koncert w ratuszu.

Dzień wcześniej 9 lutego w oddziale „Kamienica” Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku (ul. Stary Rynek 28) o godz. 15 otwarta zostanie wystawa „Będziem ciebie wiernie strzec…” – pocztówek  z polskimi okrętami ze zbiorów kolekcjonerów Adama Daszewskiego i Macieja Dąbrowskiego, organizowanej z okazji 100-lecia Polskiej  Marynarki Wojennej (1918-2018) oraz 99. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Wystawę będzie można zwiedzać do końca maja 2019 r.

Dziewczęta w strojach kaszubskich przybyłe łodziami na uroczystości rocznicowe zaślubin Polski z morzem w lutym 1938 r. w Pucku.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

O godz. 16 natomiast rozpocznie się w ratuszu Konferencja Zaślubinowa. Będzie na niej można wysłuchać referatów m.in. Andrzeja Królikowskiego, prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej, Tomasza Neubauera z Muzeum Marynarki Wojennej oraz Grażyny Miotk-Szpiganowicz, autorki publikacji „Puckie rody”, która opowie o faktach mniej znanych z zaślubin Polski z morzem roku 1920.

Uroczystości zaślubin odbędą się także we Władysławowie. Burmistrz Roman Kużel zaprasza na nie 11 lutego. Rozpoczną się o 17 uroczystą mszą św. w kościele pw. WNMP. Następnie pod pomnikiem Antoniego Abrahama i gen. Józefa Hallera odśpiewany zostanie hymn i złożone kwiaty. A o 19 w Hallerówce (ul. Morska 6) – promocja książki Augustyna Necla „Nie rzucim ziemi”.

Symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk odbyły się 10 lutego 1920 r. Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km: brzeg Półwyspu Helskiego – 74 km, morze otwarte – 24 km i brzeg Zatoki Puckiej – 49 km. Uroczystości odbyły się nad Zatoką Pucką. Gen. Haller mówił m.in.: “Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”. Józef Haller wjechał konno do morza i wrzucił w fale jeden z wręczonych mu platynowych pierścieni. Drugi założył na palec.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1