< Powrót
29
czerwca 2017
Tekst:
Aleksandra Golecka
Zdjęcie:
CWM

„Zawisza” rusza w bałtycką podróż

W sobotę 1 lipca flagowy żaglowiec związku harcerstwa polskiego „Zawisza Czarny” wyruszy z Gdyni w prawie półtoramiesięczną podróż.

„Zawisza” popłynie z Gdyni w kierunku Turku w Finlandii, gdzie dołączy do zlotu żaglowców The Tall Ship Races 2017. Następnie weźmie udział w II etapie zlotu Cruise-in-Company na trasie Turku-Kotka. Stamtąd, już w etapie regatowym, popłynie do Kłajpedy i dalej, na finał Zlotu do Szczecina. Na koniec trasą przez Bornholm i Karlskronę żaglowiec wróci do Gdyni.

W kolejnych etapach tej wyprawy biorą udział różni uczestnicy. Swój rejs na „Zawiszy” odbędzie Kongregacja Kultury Picia Rumu, pod wodzą wielkiego propagatora marynistyki i kultury ludzi morza Marka Szurawskiego. Załogą kolejnego rejsu będą członkowie Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, który będzie występował podczas TTSR 2017.

W kolejnym etapie podróży pokład żaglowca wezmą w posiadanie przedstawiciele wędzarniczej braci, którzy już trzeci raz organizują swój rejs na tej jednostce. W Kłajpedzie, na finałowy etap regat, na statek wejdzie załoga złożona z polskich harcerzy z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Irlandii. W Szczecinie będzie zaś miała miejsce ostatnia zmiana. Do Gdyni żeglować będą uczestnicy IV Rejsu Wikingów – rejsu młodzieży do 18 roku życia.

Pożegnanie żaglowca odbędzie się 1 lipca o godz. 14 na Nabrzeżu Prezydenta. „Zawiszę” w Gdyni będzie można ponownie zobaczyć 13 sierpnia.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ