< Powrót
1
września 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Giżycka Grupa Regatowa
Mistrzostwa PSKO gr. B

Zawodnicy z Pomorza zdominowali Mistrzostwa PSKO grupy B

8 medali zdobyli zawodnicy pomorskich klubów w zakończonych dzisiaj, 1 września regatach Eberspächer Puchar Mazur – Mistrzostwa PSKO grupy B.

Od pięciu lat na zakończenie wakacji Giżycko zostaje opanowane przez najmłodszych żeglarzy. Bazą regat jest piękny i gościnny port EKOMARINA Giżycko, a areną zawodów Jezioro Niegocin. Regaty organizuje Giżycka Grupa Regatowa.

W tegorocznej edycji mistrzostw wzięło udział 269 Optimiściarzy, którzy żeglowali w 4 grupach. Pierwszego dnia z powodu słabego wiatru odbył się tylko jeden wyścig. Drugi dzień to także słabo-wiatrowe warunki ale stabilne i rozegrano 3 wyścigi. Trzeciego dnia wiatru było za mało na ściganie i żeglarze nawet nie zeszli na wodę. Ostatniego dnia, na podstawie dotychczas przeprowadzonych czterech wyścigów, przydzielono zawodników do grup finałowych. Zaczynając od najlepszej były to: złota, srebrna, brązowa i szmaragdowa. Tego dnia przy wietrze w okolicach 10 węzłów w grupie złotej i srebrnej rozegrano po 4 wyścigi, a w pozostałych po 3.

W mistrzostwach bardzo dobrze spisała się reprezentacja z Pomorza, która zgarnęła większość medali. Regaty wygrał January Szczukowski (ChKŻ Chojnice). Drugi wśród chłopców był Igor Kawałko (Opti CWM Gdynia), a trzeci, rzutem na taśmę, Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia).

– Mierzyliśmy w pierwszą trójkę i się udało – komentowała trenerka MKŻ Arka Gdynia Julia Stefaniak. – Chociaż nie było łatwo i walka trwała do samego końca, a to 3 miejsce Piotrek wywalczył ostatnim wyścigiem. Były to jedne z trudniejszych regat w tym sezonie, bo nie było równych warunków. Tak naprawdę były tylko dwa dni ścigania i jeżeli jakiś zawodnik miał słabszy dzień to miał połowę wyścigów w plecy. Trzeba było być przygotowanym na każde warunki. Tym bardziej cieszymy się ze zdobycia medalu.

Mistrzynią PSKO gr. B została Alicja Dampc (ChKŻ Chojnice), która zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Srebrny medal zdobyła zawodniczka gospodarzy Weronika Grala (Giżycka Grupa Regatowa), a brązowy Zuzanna Borucka (JKW Poznań).

Weronika Grala zwyciężyła także w kategorii dziewcząt do lat dziewięciu. Drugie miejsce wywalczyła tu Emilia Paszek (KS AZS AWFiS Gdańsk), a trzecie zawodniczka Yacht Klubu Stal Gdynia Alicja Saj.

Najlepszy zawodnik do 9 roku życia to Kajetan Liszewski z Opti CWM Gdynia. Na drugiej pozycji uplasował się Norbert Herba (YK Stal Gdynia), a na trzeciej Mikołaj Łukasik (UKS Żegluj Lublin).

Przez 4 dni, zawodnikom i trenerom klasy Optimist, organizatorzy mistrzostw zapewnili też wiele innych atrakcji.  Były to między innymi Regaty Oldboyów, które wygrał Grisza Mikhalev i Wyścig DOMETICA dla dwóch najlepszych klubów – wygrany przez WTW Warszawa. W oczekiwaniu na wiatr zostało zorganizowane spotkanie z Mierniczym Regat, które poprowadził Jerzy Miśków. Zawodnicy wzięli też udział w konkursie plastycznym na najładniejszy plakat regat, a także mogli skorzystać z atrakcji pobliskiego wesołego miasteczka.

Udział pomorskiej Kadry Wojewódzkiej Młodzików w Mistrzostwach PSKO gr. B był dofinansowany przez Pomorską Federację Sportu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ