< Powrót
30
stycznia 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Zbigniewa Kacprzaka
Zbigniew Kacprzak podczas uroczystości wręczenia nagrody Żeglarskie Osiągnięcie Roku 2014.

Zbigniew Kacprzak: Stopień wodny na Wiśle szansą dla żeglarzy

O współpracy z innymi okręgami, nowym akwenie, który powstanie po wybudowaniu kolejnego stopnia wodnego na dolnej Wiśle i lokalnych regatach, rozmawiamy ze Zbigniewem Kacprzakiem, prezesem Włocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

– Słyszałem, że współpracujecie z Płockim Okręgowym Związkiem Żeglarskim. Co planujecie?

– Zorganizować regaty Włocławek – Płock. Ale kooperujemy nie tylko z włocławskim OZŻ. Od 30 lat przyjaźnimy się z Toruńskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim. Nasze załogi zaczęły w latach 80. startować w regatach Toruń – Bydgoszcz, a dwa lata temu odbyły się też wspólne regaty Włocławek – Bydgoszcz. Trzymamy też z Konińskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, do którego jeździmy na regaty barbórkowe.

– Waszym najważniejszym akwenem żeglarskim jest Jezioro Włocławskie, powstałe po spiętrzeniu Wisły przez elektrownie wodną. Gdzie jeszcze pływacie?

– Żeglujemy po całym świecie – m.in. Morzu Śródziemnym i Północnym, a w Polsce po Mazurach czy jeziorze Gopło. Co roku organizujemy również 2-3 rejsy Wisłą do Gdańska. Odbywają się one w maju, bo niestety później na Wiśle odkrywają się łachy.

– W dolnym biegu Wisły rząd planuje zbudować kolejny stopień wodny. Będzie nowy akwen dla żeglarstwa?

– Na razie samorządowcy i politycy zapewniają, że coś drgnie w sprawie budowy. Jeżeli się uda, powstanie 30-kilometrowe jezioro, na którym będzie można żeglować. Teraz na Wiśle bywa tak płytko, że nie można nawet wyjść ze śluzy przy tamie we Włocławku.

– Okręg ma plany, jak ten nowy akwen zagospodarować?

– Przystanie zbuduje pewnie prywatny inwestor. My mamy inne zadania – na przykład zapewnić kadrę szkoleniową.

– A macie własny jacht?

– To kluby mają jachty i one organizują szkolenia. My gwarantujemy instruktorów i komisję egzaminacyjną, dzięki czemu mamy nadzór merytoryczny i szkoleniowy.

– Czym zajmuje się Włocławski Okręgowy Związek Żeglarski?

– Przede wszystkim szkoleniami żeglarskimi, ale nie tylko – bierzemy udział w organizacji regat, na których sędziują nasi sędziowie.

– Promujecie żeglarstwo?

– Bierzemy udział w takich uroczystościach jak Dni Włocławka, czy Dzień Dziecka, kiedy zabieramy najmłodszych na rejsy. Prowadzimy akcje dla niepełnosprawnych, pokazując nieodpłatnie jak się żegluje.

– Jakie są najważniejsze żeglarskie imprezy, które organizujecie?

– Regaty z ogólnopolskiego cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych – Salamander Cup na początku maja i Anwil Cup dwa tygodnie później. Początek lipca to trochę martwy okres, z uwagi na wakacyjne wyjazdy, ale później odbywa się Rejs Samotników, organizowany od ponad 20 lat w Yacht Clubie Bryza. Startujemy w stronę Płocka, żeglujemy w zależności od siły wiatru około 4-5 godzin, po czym wracamy do portu. Jesienią mamy z kolei Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego. W Okręgu odbywają się też małe wyścigi klubowe i około 15 regat dla jachtów sportowych.

– Żeglarstwo sportowe jest obecne w Okręgu?

– Zajmuje się nim Klub Sportowy Aqua, który jest naszym członkiem od trzech lat. Patronatem i sponsoringiem objęła klub firma Salamander, a pomieszczenia mają dzięki umowie z prezydentem miasta. Dzieciaki trenują w klasach Optimist, 29er i 49er.

– W 2013 roku zorganizowaliście konkurs na Żeglarskie Osiągnięcie Roku – to impreza cykliczna?

– Tak, nagroda wręczana jest podczas zakończenia sezonu żeglarskiego. Na przykład w 2014 roku wygrał KS Aqua za szkolenie sportowe dzieci, a wyróżnienie otrzymał Stanisław Jończak za rejs do Belgii. Z kolei dwa lata temu ja otrzymałem tę nagrodę za uratowanie załogi z dziećmi podczas szkwału na Jeziorze Włocławskim.

– Jak jest z popularnością żeglarstwa we Włocławku?

– Robi wrażenie – na naszych regatach pojawia się nawet sto jachtów.

Zbigniew Kacprzak: ur. 24.10.1950 r., sternik jachtowy do 1968 roku, inspektor techniczny, instruktor i sędzia. Kilkukrotny mistrz Polski w modelarstwie okrętowym. Od 30 lat działa we Włocławskim Okręgowym Związku Żeglarskim, którego jest prezesem. Jest członkiem Yacht Clubu Bryza Włocławek.

Włocławski Okręgowy Związek Żeglarski
ul. Toruńska 87 (budynek Włocławskiego Centrum Kultury)
87-800 Włocławek

Liczba żeglarzy: około 140
Liczba klubów: 3

PODZIEL SIĘ OPINIĄ