Natalia Majcher
VGSD2019/Robert Hajduk
Mistrzostwa Świata RS:X

Zbliżają się Mistrzostwa Świata 2019 w klasie RS:X

Mistrzostwa Świata klasy RS:X odbędą się w dniach 22-28 września we Włoskiej miejscowości Torbole. Polacy powalczą tam o medale i punkty do imiennych kwalifikacji olimpijskich.

Przepustkę olimpijską dla kraju, na igrzyska w Tokio w 2020 roku, nasi reprezentanci w klasie RS:X zdobyli podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Aarhus w Danii. Dla kobiet zdobyła ją Zofia Klepacka (Legia Warszawa), a dla mężczyzn Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Oboje zajęli tam 5 miejsce.

Pierwsze punkty w eliminacjach krajowych deskarze mogli zdobyć w kwietniowych mistrzostwach Europy, które odbyły się na Majorce. Punktowali zawodnicy, którzy zajęli miejsca od 1 do 15 w klasyfikacji państw europejskich. Po tej imprezie, wśród kobiet, w eliminacjach prowadzi Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) z 12 punktami. 9 punktów ma na koncie Zofia Klepacka i 2 punkty Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Wśród mężczyzn 9 punktów zdobył Piotr Myszka (KS AZS AWFiS Gdańsk), a 4 punkty Paweł Tarnowski.

Podczas nadchodzących mistrzostw świata punkty będzie można zdobyć za miejsca 1-20. Na liście zgłoszonych jest 245 zawodników z czego 13 z Polski. Akwenem regat będzie Jezioro Garda. Organizatorzy, na 5 dni ścigania, zaplanowali 13 wyścigów. Ostatniego dnia zostaną rozegrane wyścigi medalowe dla najlepszych 10 zawodników i zawodniczek.

Oprócz seniorów, do Włoch pojedzie także kilkoro polskich młodzieżowców. Będzie to między innymi ubiegłoroczny mistrz Polski juniorów w klasie RS:X, Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk).

– To pierwszy tak poważny start Mikołaja w grupie seniorów – mówi Dawid Furmański trener GKŻ Gdańsk. – Dobrym wynikiem byłoby zakwalifikowanie się do złotej grupy. Mikołaj jest zawodnikiem słabo- lub średniowiatrowym. Jeśli warunki mu podpasują to ma na to duże szanse. Na tym etapie najważniejsze jest zbieranie doświadczenia w walce z najlepszymi zawodnikami na świecie.

Wyjazd Pomorskiej Kadry Młodzieżowców na Mistrzostwa Świata w klasie RS:X jest dofinansowany przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.