< Powrót
7
września 2021
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
MŻMP załóg dwuosobowych

Zbliżają się Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg dwuosobowych

W dniach 11-18 września odbędą się Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg dwuosobowych. Portem regat jest Marina Yacht Park – Dalmor w Gdyni, a ich organizatorem firma Start-Up Paweł Wilkowski.

Zawody zostaną rozegrane na trasie ustawionej na Zatoce Gdańskiej i Bałtyku Południowym. W planach jest przeprowadzenie dwóch wyścigów krótkich – o długości ok. 3-20 Mm, jednego średniego – o długości ok. 30-45 Mm oraz jednego długiego – o długości ok. 200-300 Mm.

– Każde nowe regaty są niewiadomą – mówi organizator Paweł Wilkowski. – Mamy w stawce dwa jachty, które jeszcze z nami w tym roku  nie startowały i to na pewno urozmaici ściganie w tegorocznej edycji. Mam na myśli „Bussy Lizzy” oraz „Konsala”. Ta druga jednostka w ogóle nie uczestniczyła do tej pory w regatach dwuosobowych.

Na liście startowej znajduje się dziewięć jachtów: „Vataha 2”, „Konsal”, „Bussy Lizzy”, „Quanta”, „Hultaj”, „Barakam”, „Oceanna”, „Polished Manx”, „Happy Hour”. Przed rokiem najlepsi okazali się Rafał i Dawid Sosnowscy (Yacht Club Sopot), którzy płynęli na łódce „Hedaa”.

Ciekawostką jest, że „Polished Manx” przybył aż z Douglas na Wyspie Man, która położona jest na Morzu Irlandzkim, między Wielką Brytanią a Irlandią. – Przepłynął aż 950 mil, żeby z nami startować i po czterech latach ponownie będę widział się z nimi na regatach – opowiada Wilkowski.

Lista zgłoszeń

– Według obecnych prognoz ma być słaby wiatr, szczególnie podczas pierwszego dnia regat – zapowiada nasz rozmówca. – To mogą być bardzo trudne warunki, ponieważ mogą utrudnić przeprowadzenie wyścigów w takiej liczbie i formie, jak sobie zaplanowaliśmy. Jeśli w niedzielę nadal będzie mało wiatru, będziemy zmuszeni skrócić średni wyścig, żeby zawodnicy mogli przygotować się na następny dzień. Z punktu widzenia organizatora jest to kłopotliwe. Jednak mam nadzieję, że aż tak źle nie będzie.

Regaty są częścią cyklu regat dwuosobowych Off-Short Racing. Są też klasyfikowane w Morskim Żeglarskim Pucharze Polski.

Program:

Sobota 11 września
10.00 – otwarcie regat, odprawa załóg
13.30 – indywidualna prezentacja jachtów na wodzie
14.00 – start do pierwszego wyścigu krótkiego
około 20 minut po ukończeniu pierwszego wyścigu przez ostatni jacht – start do drugiego wyścigu krótkiego

Niedziela 12 września
10.00 – start do wyścigu średniego

Poniedziałek 13 września 
10.00 – start do wyścigu długiego

Środa 15 września 
20.00 – spotkanie żeglarskie

Sobota 18 września
15.00 – zakończenie regat i wręczenie nagród

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ