< Powrót
26
lipca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Regat Unity Line
Unity Line
XVIII Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko.

Zbliżają się Regaty Unity Line

Dwa dni wyścigów, parada żeglarska i spotkanie integracyjne – to wszystko czeka uczestników XIX Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko, które startują już 1 sierpnia w Świnoujściu.

Regaty Unity Line zapoczątkowane zostały w 2001 roku przez Piotra Stelmarczyka i przez siedemnaście lat stały się jedną z największych i najważniejszych imprez żeglarskich na Pomorzu Zachodnim. W pierwszej edycji wystartowało 19 jachtów i ponad 80 żeglarzy, a w osiemnastej 55 jednostek z około 220 osobami na pokładzie. XIX edycja imprezy, organizowana już pod kierunkiem Pawła Hapanowicza, będzie kolejnym krokiem w jej rozwoju.

– W tym roku wprowadziliśmy m.in. medal trójdzielny, który będzie rozdawany w częściach – tłumaczy Paweł Hapanowicz. – Celem żeglarzy będzie zebranie wszystkich trzech elementów. Poszczególne kawałki będą przyznawane za zajęcie miejsc 1-3 w dowolnej kategorii w danym roku. Zdobycie całego medalu zajmie więc trzy lata.

Jak na razie do XIX Regat Unity Line zgłosiło się 39 jachtów z Polski i zagranicy. Rywalizowały one będą w grupach: Extreme Open, ORC, KWR I, KWR II, Open I, Open II, Open III, Open IV, Żeglarzy samotnych, Oldtimerów i Doublehanded.

W tym roku uczestnicy będą ścigali się na dwóch trasach. Trasa dla grupy Ekstreme Open zostanie wyznaczona bezpośrednio przed wyścigiem z uwzględnieniem aktualnych warunków pogodowych i będzie to długi wyścig w kierunku Bornholmu, natomiast pozostali będą rywalizowali na trasie standard ze Świnoujścia do Dziwnowa i w wyścigach w pobliżu Dziwnowa.

Wyścigi odbędą się w piątek 2 sierpnia i w sobotę 3 sierpnia. Nie jest to jednak koniec atrakcji – w niedzielę 4 sierpnia w Dziwnowie odbędzie się parada jachtów. Nie zabraknie również spotkania żeglarskiego w Marinie Dziwnów w sobotę, na którym o swoich rejsach opowiedzą m.in. pierwsza Polka, która opłynęła świat solo non stop Joanna Pajkowska oraz regatowiec Radosław Kowalczyk.

Harmonogram XIX Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko:

Czwartek 01.08.2019 r.

 • 19.30 – oficjalne otwarcie Regat (Biuro Regat),
 • 20.00 – odprawa prowadzących jachty na trasie Standard w Biurze Regat,
 • 21.00 – odprawa prowadzących jachty w trasie Extreme w Biurze Regat (wręczenie pakietów koordynacyjnych trasy extreme).

Piątek  02.08.2019 r.

 • 13.20 – start do pierwszego wyścigu dla obu tras Standard/Extreme,
 • Wieczorem (dla trasy Standard) meta pierwszego wyścigu – akwen oznaczony przy Porcie Dziwnów.
 • 21.00 – odprawa kapitanów

Sobota 03.08.2019 r.

 • 10.00 – rozegranie 3 wyścigów zgodnie z instrukcją żeglugi dla trasy Standard
 • 14.00 – otwarcie mety trasy Extreme
 • 16.00 – zamknięcie mety trasy Extreme
 • 18.00 – strefa gastronomiczno-rozrywkowa na Marinie Dziwnów
 • poczęstunek, atrakcje, scena główna

Niedziela 04.08.2019 r.

 • 9.00 – parada jachtów Dziwnów – Reda
 • 11.00 – oficjalne zakończenie regat: ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, losowanie nagród rzeczowy (rejs promem Unity Line)
 • 13.00 – zamknięcie XIX Regat Unity Line – pożegnanie żeglarzy

Podczas regat wykorzystany zostanie tracking Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który został opracowany w 2016 roku, a ostatnio służył na PRO-AIR Cup – Mistrzostwach Polski Samotników.

– Tracking pozwala na śledzenie wyścigów w czasie rzeczywistym – tłumaczy Artur Sarnowski z Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej przy PoZŻ. – Bardzo prosto, za pomocą komputera czy smartfonu, będzie można sprawdzić pozycję uczestników mistrzostw.

Wcześniej tracking był używany na najważniejszych regatach morskich – m.in. Żeglarskim Pucharze Trójmiasta, Gdynia – Władysławowo – Gdynia, Dr Irena Eris ORC European Championship i Gdynia Doublehanded Yachtrace.

Regaty wchodzą w skład cyklu Pucharu Bałtyku Południowego i Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Strona XIX Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko

PODZIEL SIĘ OPINIĄ