< Powrót
2
maja 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk, www.polishmatch.pl
Partyk Zbroja

Zbroja obronił tytuł w Szczecinie!

Patryk Zbroja i jego szczecińska załoga ponownie zwyciężyli w rozegranych regatach Pucharu Światach Szczecin Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach wzięło udział dwanaście zaproszonych zespołów z ośmiu krajów, a wyścigi odbywały się na Odrze w centrum miasta oraz na jeziorze Dąbie.

Tegoroczna obsada regat była wyjątkowo mocna i wyrównana, wszyscy sternicy sklasyfikowani byli w czołowej 100 rankingu światowego. Od początku rywalizacji doskonale spisywała się najwyżej rozstawiona włoska załoga Ettore Botticiniego (nr 7 na Świecie) przegrywając tylko jeden wyścig i to dopiero drugiego dnia regat. Wygrana ze Zbroją pozwoliła mu na zajęcie pierwsze miejsca w eliminacjach i bezpośredni awans do półfinałów z wynikiem 10-1.

Kolejne miejsca premiowane awansem do ćwierćfinałów zajęli Zbroja i Holender Jelmer van Beek z wynikami dziewięć wygranych i dwa przegrane wyścigi, Szymon Jabłkowski (7-4), Szymon Szymik (6-5) oraz Nelson Mettraux i Afonso Leite z pięcioma wygranymi i pięcioma porażkami. Eliminacje rozegrano w doskonałych warunkach przy średnim i stabilnym wietrze.

Wiatr przybierał na sile z każdą godziną, zmuszając organizatorów do redukowania powierzchni żagli. W ćwierćfinałach wyżej sklasyfikowani po eliminacjach pewnie pokonali swoich przeciwników 2-0, odpowiednio Zbroja z Leite, van Beek z Szymikiem, a Jabłkowski z Mettraux.

Półfinał rozgrywano już przy bardzo silnym i porywistym wietrze. W pierwszym pojedynku Botticiniego z Jabłkowskim wszystkie mecze były bardzo zacięte i obfitowały w wiele kar i zwrotów akcji. Młodzi Polacy pływali bardzo dobrze i agresywnie, ale to nie wystarczyło, aby pokonać doskonale, dojrzale żeglującego Włocha, który bezlitośnie wykorzystywał wszystkie okazje i błędy przeciwników. Wynik 3-0 dla Botticiniego nie oddaje emocji i poziomu wyrównanej rywalizacji.

Drugi półfinał to jeszcze większe emocje i dramaturgia. Prowadzący już 2-0 van Beek był bardzo blisko awansu do finału, jednak Zbroja zaczął odrabiać straty i doprowadził do wyrównania, aby w decydującym, piątym wyścigu przypieczętować swój awans do kolejnej rundy.

Mecz o trzecie miejsce w tzw. „małym finale” rozstrzygnął się wynikiem 2-1 dla van Beeka, pozbawiając dobrze żeglującego Jabłkowskiego medalu.

W finale udało się rozegrać tylko jeden mecz, z którego zwycięsko wyszedł obrońca zeszłorocznego tytułu, czyli Patryk Zbroja płynący na jachcie TT-Line.

– To dla nasz szczególne zwycięstwo, ponownie tu na naszych domowych szczecińskich wodach – podsumował Patryk Zbroja. – W półfinale byliśmy już jedną noga za burtą, ale udało się odrobić straty i w finale pokonać Ettore. Dziękuję chłopakom za świetną ciężką pracę szczególnie w tych ciężkich, wymagających silnowiatrowych warunkach.

Poza punktami do rankingu Pucharu Świata, zawodnicy zdobywali punkty do prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League. Zwycięska załoga płynęła w składzie Patryk Zbroja, Krzysztof Żełudziewicz, Maciej Gonerko i Marcin Zubrzycki.

Klasyfikacja końcowa Szczecin Match Race 2018:
1. Patryk Zbroja – Bakista Team
2. Ettore Botticini – Włochy
3. Jelmer van Beek – Holandia
4. Szymon Jabłkowski – Jabłkowski Sailing Team
5. Szymon Szymik – Szymik Racing
6. Nelson Mettraux – Szwajcaria
7. Afonso Leite – Portugalia
8. Rafał Sawicki – Yacht Club Sopot
9. Felix Jacobsen – Dania
10. Piotr Harasimowicz – HRM Racing Team
11. Teo Piasevoli – Chorwacja
12. Denis Shapovalov – Rosja

Regaty sędziowało dziesięciu sędziów z Polski, Irlandii, Szwajcarii, Niemiec i Finlandii.

Organizatorem była Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour i MT Partners. Bazą – Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie.

Kolejne regaty z cyklu Polish Match Tour odbędą się w Świnoujściu w dniach 22-24 czerwca.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ