< Powrót
11
kwietnia 2016
Tekst:
lwn
Zdjęcie:
lwn

„Zdobywcy” w Szkole!

W sobotę 9 kwietnia  w Pomorskiej  Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej gościli instruktorzy Harcerskiego Kręgu Morskiego „Bryzg” z Hufca ZHP Puck oraz harcerze i harcerki  z 1. Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Zdobywcy”,  z druhną przewodnik, przyboczną, j. st.m.  Katarzyną Chudy.

Drużynę, której macierzystym hufcem jest Hufiec ZHP Rumia, założył w 2014 roku i aktualnie prowadzi j. kpt. ż.w., podharcmistrz Jarosław Marszałł, znany i ceniony w środowisku żeglarskim  instruktor i wykładowca.

 „Zdobywcy”  są zgraną i opływaną grupą młodzieży. Dzięki staraniom i zaangażowaniu swoich opiekunów, dh.dh. Kasi Chudy i Jarka Marszałła, brali udział już w dwóch obozach żeglarskich, odbyli  wiele rejsów po Zatoce Gdańskiej i bez trudności rozpoznawali  tradycyjny sprzęt  i wyposażenie jachtów prezentowane  w pracowniach Szkoły.

Podczas warsztatów harcerze poznali nowe rozwiązania techniczne stosowane w  środkach ratunkowych i asekuracyjnych, zaznajomili się z radiokomunikacyjnymi środkami wzywania pomocy.  Próbowali swoich sił w sprawnym zakładaniu kamizelek ratunkowych i przekonali się jak wygląda z bliska, po otwarciu, tratwa ratunkowa i w co jest wyposażona.

Uczestnicy zajęć z zainteresowaniem oglądali profesjonalny sprzęt radiowy do prowadzenia komunikacji  na morzu i ćwiczyli praktycznie nawiązywanie łączności na symulatorach radiowych.

Miłym akcentem podczas sobotnich warsztatów, było przekazanie Szkole przez komandora HKM „Bryzg”, dh. kpt. j. Bogdana Klauzę, do niedawna właściciela jachtu „Elhar”, wyposażenia ratunkowego w postaci lin asekuracyjnych, rzutek i koła ratunkowego z  „Elhara”.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ