< Powrót
20
kwietnia 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Hanna Kajeta
klasa
Na jeziorze Brodno Wielkie będą ćwiczyć młodzi żeglarze z brodnickiej szkoły.

Żeglarska klasa powstaje na Kaszubach

W Brodnicy Górnej na Kaszubach powstaje klasa o profilu żeglarskim. To świetna wiadomość dla mieszkańców tych okolic, a przede wszystkim dzieci, które chciałyby żeglować.

Zdaniem dyrektora Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej Pawła Pytki jedyną rzeczą, która musiała się stać, by ten projekt ruszył, była decyzja, by zrobić to w systemowej formie.

– Samorząd kartuski od kilku lat wspiera działania żeglarskie w Brodnicy Górnej – mówi Paweł Pytka. – Mamy doskonałe warunki do jego uprawiania, jesteśmy sąsiadami mariny, bierzemy udział w programie „Pomorskie Żagle Wiedzy” i mamy zespół ludzi, dzięki któremu możemy go realizować.

Od września w szkole, którą kieruje Paweł Pytka będzie pracować nauczycielka, która jest instruktorką żeglarstwa. Zarówno w Centrum Sportów Wodnych jak i w szkole dzieci będą miały zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Te pierwsze będą prowadzone poza sezonem żeglarskim, a drugie w jego trakcie. Zajęcia na wodzie będą odbywać się na jeziorze Brodno Wielkie, dzieci będą uczyć się żeglować na łódkach klasy Optimist oraz pływać na kajakach i deskach SUP.

Dla dyrektora brodnickiej szkoły bardzo ważna jest współpraca z Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze, gdzie koordynatorką jest Hanna Kajeta, która podobną rolę pełni w UKŻ Lamelka. Jest także członkinią Komisji ds. Sportu Kobiet Polskiego Związku Żeglarskiego.

– To w dużej mierze, dzięki dobrej współpracy z panią Hanną, ten projekt może być realizowany – dodaje dyrektor Pytka. Ona będzie sprawowała nadzór nad projektem, dobierała instruktorów, bo do każdego treningu żeglarskiego potrzeba dwóch instruktorów. Centrum zapewnia też sprzęt żeglarski.

Bardzo ważną rzeczą są środki finansowe, które projekt otrzymał od burmistrza Kartuz Mieczysława Gołuńskiego.

– W ciągu roku szkolnego na jedną grupę będziemy przeznaczać 180 godzin na zajęcia żeglarskie – dodaje dyrektor, który cieszy się z tego, że już są pierwsi chętni do żeglarskiej klasy w brodnickiej szkole. Plan przewiduje, by klasa liczyła 16 osób zarówno dziewczynek jak i chłopców. Jeśli będzie więcej chętnych, to będziemy zobligowani, by przeprowadzić selekcję. Ona i tak będzie, bo każdy musi przejść testy sprawnościowe na podstawowym poziomie. Trzeba sprawdzić, czy dziecko może swobodnie poruszać się na łódce, czy nie boi się wody i ma zgodę lekarza sportowego na uprawianie żeglarstwa.

Jeśli będzie mniej zgłoszeń niż 16, to w klasach II i III brodnickiej podstawówki są już dzieci, które żeglują i one dołączą do żeglarskiej grupy.

– Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o klasie żeglarskiej, zapraszamy na dzień otwarty, w sobotę 29 kwietnia, o godz. 13.30 do Centrum Sportów Wodnych na Złotej Górze – informuje dyrektor Paweł Pytka. Będzie można spotkać się z instruktorami żeglarstwa, zobaczyć jak wyglądają SUP-y czy żaglówki, na których będą odbywać się zajęcia na wodzie.

Chcąc wziąć udział w rekrutacji trzeba złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do klasy o profilu żeglarskim w Zespole Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej na rok szkolny 2023/2024”. Wniosek dostępny jest na stronie szkoły.

Wnioski do klasy żeglarskiej można składać w sekretariacie szkoły do 31 maja 2023 r. lub podczas dna otwartego, 29 kwietnia. Informacje o klasie żeglarskiej są także dostępne w sekretariacie szkoły: (tel. 58 684 52 24) oraz kontaktując się z dyrekcją szkoły: (tel. 515 349 710).

Co myślisz o tym artykule?
+1
8
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ