< Powrót
15
września 2017
Tekst:
Rafał Klepacz
Zdjęcie:
CWM ZHP
Parada

Żeglarska kuchnia na „Zawiszy”

Mieszkańcy Gdyni i turyści, już po raz ostatni w tym roku, będą mogli zwiedzić legendarnego „Zawiszę Czarnego”. W ramach Dni z Zawiszą wstęp na pokład będzie możliwy w niedzielę 17 września, od godziny 11 do 16.

Dzięki wsparciu Grupy Energa wiosną odbył się „Dzień z Zawiszą – węzły, liny, sploty” poświęcony pracom bosmańskim; kolejne dwa dni otwarte latem miały formę treningu na pokładzie Zawiszy Czarnego oraz spotkania „Trzeba przy pracy śpiewać”, połączonego z koncertem Męskiego Chóru Szantowego.

Ostatni w tym roku dzień otwarty na żaglowcu będzie miał charakter kulinarny. W czasie zwiedzania możliwe będzie spróbowanie potraw przygotowanych przez szefa zawiszowej kuchni Krzysztofa Staniewskiego. Ich głównym motywem będą potrawy z darów morza i z podróży morskich.

„Zawisza Czarny” to statek, na którym przez ponad 55 lat wychowało się wiele pokoleń żeglarzy. Jeden z najdłużej pływających żaglowców pod polską banderą. W swej bogatej historii brał wielokrotnie udział w zlotach wielkich żaglowców, dwukrotnie odwiedził Stany Zjednoczone, w tym Wielkie Jeziora Amerykańskie, opłynął dookoła kulę ziemską i dwukrotnie przylądek Horn. Przez jego pokład przewinęło się kilka pokoleń harcerskich wodniaków i żeglarzy.

Dziś, dzięki miedzy innymi zaangażowaniu Grupy Energa, nadal odbywa rejsy szkoleniowe dla harcerzy, młodzieży i żeglarzy, głównie po Morzu Bałtyckim i Północnym. Od lat, z harcerzami na pokładzie, uczestniczy w akcji Betlejemskie Światło Pokoju.

Inaczej niż w czasach wielkich żaglowców, dzisiaj na morzu kucharze i intendenci starają się dołożyć wszelkich starań, by wyżywienie żeglarzy było pożywne, smaczne i różnorodne. „Zawisza Czarny” słynie z doskonałej kuchni i dobrej jakości potraw. W najbliższą niedzielę, przy Nabrzeżu Prezydenta w Porcie Gdynia będzie okazja, by osobiście przekonać się o prawdziwości tych pogłosek.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ