< Powrót
13
kwietnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Żeglarska Parada Świętojańska

Żeglarska Parada Świętojańska na Święto Morza

Pomorski Związek Żeglarski zaprasza wszystkich żeglarzy do udziału w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Wydarzenie odbędzie się w Gdyni w ramach Święta Morza.

To już druga tego typu impreza organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski. W ubiegłym roku jedenaście jachtów i kilkudziesięciu żeglarzy popłynęło od boi GS, znajdującej się na wysokości śródmiejskiej plaży, do Orłowa i z powrotem. Tegoroczna parada, w sobotę 23 czerwca, będzie okazją nie tylko do pokazania ludziom piękna żeglarstwa, ale również wspólnego świętowania najkrótszej nocy w roku.

– Paradą chcemy nawiązać do polskich tradycji świętojańskich oraz uczcić rozpoczynające się 22 czerwca Święto Morza – mówi Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. – Mam nadzieję, że w sobotnią noc wszyscy spotkamy się na Zatoce Gdańskiej.

Około godziny 21.30 jachty zgromadzą się poza linią wysokości mola orłowskiego. Tam punktualnie o 22 Żeglarska Parada Świętojańska ruszy w kierunku gdyńskiej mariny. Mimo późnej pory jachty będą dobrze widoczne z lądu – wszystko za sprawą pochodni, które zostaną zapalone przez żeglarzy.

Około 22.40 jednostki ustawią się na wysokości śródmiejskiej plaży, gdzie odbywać się będą główne obchody Nocy Świętojańskiej – Cudawianki, a ich załogi odpalą race. Następnie jachty zawiną do gdyńskiej mariny.

To nie będzie koniec imprezy. O godzinie 23 na falochronie wschodnim basenu jachtowego rozpocznie się spotkanie integracyjne dla wszystkich uczestników parady.

Skipperzy jachtów chętni do wzięcia udziału w II Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej mogą się zgłaszać do Jerzego Jałoszewskiego (tel. 604-543-210, e-mail j.jaloszewski@3-miasto.com.pl) do czwartku 21 czerwca.

Organizatorem jest Pomorski Związek Żeglarski, a współorganizatorem miasto Gdynia.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ