< Powrót
5
lipca 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
Jachty w kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną

Żeglarska Polonia na kanale i w regatach Copernicus 2023

Połączone polskie siły ze Stanów Zjednoczonych i RPA wygrały Polonijne Regaty Żeglarskie Copernicus 2023 o nagrodę Bursztynowego Astrolabium.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” nie ustaje w organizacji imprez żeglarskich. Po IV Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich rozgrywanych w Gdyni, przyszedł czas na Polonijne Regaty Żeglarskie Copernicus 2023 o nagrodę Bursztynowego Astrolabium.

W tym roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Stała się ona inspiracją dla organizatorów regat, które zakończyły się w poniedziałek, 3 lipca na Zalewie Wiślanym. Zanim uczestnicy regat mogli wziąć w nich udział, musieli przedostać się z Górek Zachodnich na wody Zalewu Wiślanego przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej. To symboliczne wydarzenie dla uczestników polonijnych regat, organizowanych przez „Wspólnotę Polską” którzy po raz pierwszy mogli korzystać z kanału żeglugowego na Mierzei.

Przeprawa przez kanał odbyła się bardzo szybko i sprawnie. Uczestnicy spotkali się także z sympatyczną i profesjonalna obsługą. Trochę gorzej było z pogodą, która uniemożliwiła rozegranie wszystkich zaplanowanych wcześniej etapów regat z Kątów Rybackich przez Krynicę Morską do Tolkmicka.

Przeprawa przez kanał poszła bardzo sprawnie. Fot. Stowarzyszenie Wspólnota Polska

W regatach wzięło udział osiem załóg startujących na jachtach Balt 23. Najlepsza okazała się załoga w składzie: Marzena Oberski (USA), Marian Ordysiński i Wiesław Tymowicz (obaj RPA). Wyprzedzili oni na mecie reprezentację Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w składzie: Dariusz Rudnik, Arkadiusz Adamkiewicz i Paweł Rode. Trzecie miejsce zajęli reprezentujący Litwę: Zbigniew Bujko i Rusław Kostiukow. Kolejne miejsca zajęli: 4. Irena Głuchowska i Andriej Sankowicz z Białorusi, 5. Paweł Michalski (USA), Nikodem Brons i Bartosz Kowalski (Wielka Brytania), 6. Andrzej Kacała (Dania) oraz Ewa Wiśniewska i Renata Kociuba-Ganczew (obie z Bułgarii), 7. Rusłan Haładukin, oraz Alena i Rusłan Kuprienka (Białoruś), 8. Ewelina Ośmiałowska (Islandia), Marianna Wojciechowska (Luksemburg) i Bogdan Kokotek (Czechy).

Oprócz głównego organizatora regat, czyli „Wspólnoty Polskiej” w ich przeprowadzeniu pomagali także: Akademia Marynarki Wojennej, Pomorski Związek Żeglarski, Dom Polonii w Ostródzie i Fundacja SWP Zdrowie.

Patronami regat byli: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Administracji, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Rektor Akademii Marynarki Wojennej, Polski Komitet Olimpijski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski i Wojewoda Pomorski.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ