< Powrót
14
czerwca 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gdański Ośrodek Sportu
Puchar Mariny Gdańsk

Żeglarska rywalizacja w XV Regatach o Puchar Mariny Gdańsk

Dwudniowe Regaty o Puchar Mariny Gdańsk od wielu lat przyciągają żeglarzy, którzy ścigają się na wodach Zatoki Gdańskiej. Załogi klasyfikowane są w trzech grupach: ORC, KWR oraz Open. Rozgrywki odbywają  się w ramach Pucharu Bałtyku Południowego oraz Pucharu Zatoki Gdańskiej oraz Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Załogi ścigały się w dniach 11-12 czerwca. Mimo trudnych warunków wiatrowych, udało się przeprowadzić trzy zaplanowane wyścigi.

– Sądzę, że wszyscy uczestnicy mogą być zadowoleni – podsumowuje Tomasz Sawukinas, sędzia regat. – Pogoda dopisała, a organizatorzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania. Warunki były urozmaicone, bo słabo i średniowiatrowe w sobotę, w niedzielę zaś było oczekiwanie na wiatr przez około 1,5 godziny, przez co opóźnił się wyścig finałowy. Sobotni długi wyścig zatokowy, kiedy wiatr całkowicie zgasł, komisja regatowa skróciła do jednego okrążenia, z 22 do 11 mil.

W grupie ORC I wygrała załoga Piotra Adamowicza na „Neoprofilu”. Drugi był „Amaris” pod Michałem Brudnickim, a trzeci „Zefirek” Tomasza Sontowskiego. W ORC II najlepsza okazała się załoga jachtu „Konsal” z kapitanem Ryszardem Drzymalskim. Drugie miejsce na podium przypadło ekipie „Dużego Ptaka” z Damianem Malinowskim na czele. Trzecia była załoga jachtu „Zoltar” dowodzona przez Ireneusza Siwka.

Warunki wiatrowe były słabe, czego nasza łódka nie lubi – mówi Ryszard Drzymalski z jachtu „Konsal”. – Przeciwnicy to w większości mniejsze, potencjalnie szybsze jednostki, ale jednak udało się nam po przeliczeniach zająć dobrą pozycję. Zadecydowała bardzo dobra załoga i dobre decyzje taktyczne na zmiennym wietrze. Chociaż rywalizacja do samego końca była bardzo zacięta. Konkurencja w naszej grupie była silna, bo takie jachty jak „Polled” czy „Zoltar” dobrze sobie radzą w takim wietrze. Na tych regatach byliśmy po raz pierwszy i bardzo nam się podobało. Myślę, że będziemy tutaj również za rok.

Wyniki ORC

Klasyfikację grupy Open, skupiającej największe jachty, wygrała ekipa z jachtu „Fast Forward” dowodzona przez kapitana Tomasza Nagasa. Drugie miejsce wywalczyło „Marco Polo” pod dowództwem Marka Limbergera. Trzecie zajął Zbigniew Skoczylas na jachcie „Eveline”.

Wyniki Open

W rywalizacji KWR wygrała ekipa dowodzona przez kpt. Jerzego Brezdenia na jachcie „Hadar”. Drugie miejsce wywalczyła „Purga” pod kpt. Kajetanem Kilanowskim. Trzeci był „Słoni”, a dowodził nim kpt. Zbigniew Rembiewski.

– Warunki pogodowe były w sam raz, w sobotę podczas pierwszego wyścigu wiało około 6 węzłów, ale już podczas długiego około 13, w porywach do 16, więc jazda była wyśmienita relacjonuje kpt. jachtu „Purga”, Kajetan Kalinowski. – W naszej grupie rywalizacja była bardzo zacięta, do samego końca. W sobotę przegraliśmy pierwszy wyścig o zaledwie 30 sekund, drugi zaś o 6 minut. W niedzielę z kolei wygraliśmy.

Wyniki KWR

Organizatorem rozgrywek był Gdański Ośrodek Sportu. Partnerami zaś: Sealight, Lodziarnia Miś, Teatr Wybrzeże, Muzeum II Wojny Światowej,

Wyniki XV Regat o Puchar Mariny Gdańsk będą ujęte w klasyfikacjach:
Pucharu Bałtyku Południowego – klasy ORC, KWR, Open
Pucharu Zatoki Gdańskiej – klasy ORC, KWR

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ