< Powrót
8
sierpnia 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Mike Peyton

Żeglarski konfesjonał

„Yachting Monthly” to znakomite brytyjskie pismo poświęcone żeglarstwu z ponad stuletnią historią. Od czterdziestu lat jedną z najpopularniejszych rubryk gazety jest ta, w której żeglarze przyznają się do swoich żeglarskich błędów.

Paul Gelder, były redaktor naczelny gazety, zebrał ponad 150 takich zwierzeń w książce „Muszę coś wyznać. Żeglarze przyznają się do swoich błędów”. Każda z historii (tak jak w gazecie) opatrzona została ilustracją, wybitnego rysownika, Mike’a Peytona.

Pobieżna lektura książki Geldera może doprowadzić do błędnego wniosku, że trzeba nie umieć żeglować, aby popełniać opisane w niej błędy. Tymczasem, jak głosi stara sentencja, „nic nowego pod słońcem”.

Historie, które przytrafiły się żeglarzom, którzy postanowili je wyznać na łamach „Yachting Monthly” mogą bowiem przytrafić się każdemu żeglarzowi niezależnie od tego jak bardzo jest przygotowany do żeglowania, jak wielkie ma w tym doświadczenie i jak bardzo by nie chciał ich przeżyć.

Lepiej jest uczyć się na cudzych błędach niż na własnych. To oczywiste. Zachęcamy więc gorąco do sięgnięcia po książkę Geldera zachowując w sercu wdzięczność dla tych żeglarzy, którzy nie wstydzili się publicznie do nich przyznać.

Fragment książki

„Muszę coś wyznać. Żeglarze przyznają się do swoich błędów”, Paul Gelder & Yachting Monthly, Wydawnictwo Nautica, str. 238, (www.wydawnictwonautica.pl)

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ